IX konferencja Promotora BHP „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”
Wdrażanie dobrych praktyk
Po przerwie obiadowej sesję otworzył Patrycjusz Słomski (Aldesa), który na początku przedstawił dane GUS dotyczące liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich w Polsce. Nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną aż 60,4% wypadków przy pracy. Jak to zmienić? Prelegent przywołał: analizę potencjału śmiertelnego na etapie obserwacji, kalkulator PDO do obliczania potencjału śmiertelnego, pełne głębokie analizy zdarzeń, kontrolę warunków pracy APP, a także szkolenia szyte na miarę (VR). Natomiast Dariusz Kołodziejczyk (Polska Grupa Górnicza) omówił doświadczenia Polskiej Grupy Górniczej w doborze właściwych środków ochrony indywidualnej i wyposażenia pracowników, m.in.: katalog opisowo-rysunkowy środków ochrony indywidualnej i wyposażenia pracownika, wymagania stawiane środkom ochrony górnych dróg oddechowych oraz procedurę badań eksploatacyjnych półmasek filtrujących w warunkach rzeczywistych kopalń PGG.
Nagroda specjalna dla Andrzeja Pakury
Redakcja „Promotora BHP” już po raz trzeci wręczyła nagrodę specjalną za zasługi na rzecz branży wydobywczej. Tegorocznym laureatem został Andrzej Pakura – prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo. Gratulujemy!
Podsumowanie
Trzeciego dnia uczestnicy odwiedzili Browar Górniczo-Hutniczy utworzony przez studentów, absolwentów, jak również sympatyków Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Mamy nadzieję, że IX konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa” nie tylko pozwoliła pogłębić wiedzę uczestników z zakresu bhp, ale też wymienić się cennymi doświadczeniami, zgromadzić miłe wspomnienia i poznać interesujących ludzi. Dziękujemy wszystkim za przybycie i mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie jesienią 2022 r.