Instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy
Jak należy opracować instrukcje BHP? Wyjaśniamy i podajemy przykłady oraz schemat tworzenia instrukcji stanowiskowej (ogólnej, ramowej).
O tym, jak przygotować instrukcje BHP, mówią odpowiednie akty prawne. Art. 2374 Kodeksu pracy zawiera następujące zapisy:
- Pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych prac.
- Pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy.
- Pracownik jest obowiązany potwierdzić na piśmie zapoznanie się z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
W § 41 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z dnia 26 września 1997 r. (tekst jednolity: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.) stwierdza się:
- Pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom do stałego korzystania aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy, dotyczące:
– stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników,
– obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych,
– postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi,
– udzielania pierwszej pomocy. - Instrukcje, o których mowa, powinny w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych, stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników. Czasem [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!