Reklama

Inspekcja powodziowa

Tysiąca worków potrzebowali pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu by zabezpieczyć papierowe archiwum urzędu. Spakowane i wyniesione na wyższe kondygnacje dokumenty szczelnie wypełniły dziewięć pokojów. Licząc w metrach bieżących, teczki z aktami zajęłyby odcinek około… kilometra.

Czytaj także: Przyszłość zawodu specjalisty ds. BHP – jak może wyglądać?

Na polecenie Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego pracownicy okręgowych inspektoratów pracy oraz ich oddziałów funkcjonujących na terenach objętych oraz zagrożonych powodzią zostali postawieni w stan gotowości.

– Skierowałem do naszych jednostek pismo, ale też rozmawiałem z okręgowymi inspektorami pracy we Wrocławiu, Opolu, Katowicach i Krakowie, prosząc o stałe monitorowanie zagrożenia powodziowego, zabezpieczenie majątku i urzędowej dokumentacji oraz elastyczne podejmowanie decyzji, w zależności od sytuacji, o zawieszeniu działalności kontrolnej oraz o zleceniu inspektorom pracy zdalnej – mówi inspektor Stanecki. – To są działania obligatoryjne, bo jesteśmy zobowiązani do zapewnienia ciągłości funkcjonowania urzędu także w sytuacji klęski żywiołowej. Ale doceniam i jestem pełen uznania dla naszych pracowników, którzy czynnie włączyli się w budowanie zabezpieczeń i umacnianie wałów przeciwpowodziowych. Oni przecież tam mieszkają.

Na terenach dotkniętych klęską żywiołową działania z ramienia Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego koordynuje zastępca Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski. W czwartek 19 września 2024 roku dotarł do siedziby Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. Zaś w piątek, wraz z Andrzejem Pogórskim, okręgowym inspektorem pracy we Wrocławiu, udali się do miejscowości zniszczonych przez powódź, między innymi do Kłodzka, Wałbrzycha i Jeleniej Góry.

– Teraz, gdy już woda opada zniszczone fragmenty miast przywodzą na myśl obrazy, które my znamy tylko z filmów traktujących o drugiej wojnie światowej i chwilach tuż po wyzwoleniu – relacjonuje na bieżąco inspektor Mińkowski.

W chwili powstawania relacji mieliśmy informację o ośmiorgu  pracownikach inspekcji pracy znacznie poszkodowanych materialnie w wyniku powodzi. Dwie osoby już kolejny dzień nie mogą wrócić do domów ze względu na utrzymujący się wysoki stan wody.

– Na szczęście wszyscy są zdrowi i bezpieczni. Koleżanki i koledzy z pracy od razu zorganizowali dla potrzebujących pierwszą pomoc. Wszyscy też, oczywiście w ramach możliwości, wykonują swoje obowiązki służbowe – dodaje inspektor Pogórski.

Na terenach dotkniętych lub zagrożonych powodzią nieprzerwanie działają okręgowe inspektoraty pracy oraz ich oddziały. Dla mieszkańców zostały uruchomione specjalne punkty pomocy prawnej. Najczęstsze pytania i wątpliwości, z jakimi zgłaszają się obecnie powodzianie, dotyczą miedzy innymi:

  • usprawiedliwiania nieobecności w pracy,
  • bezpiecznej pracy przy usuwaniu skutków powodzi,
  • konieczności i możliwości odtworzenia zniszczonych dokumentów przedsiębiorstw.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Może Cię także zainteresować: Kolejne pytania i odpowiedzi ze specjalnej infolinii PIP dla powodzian

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.