Hałas
Pomiary hałasu
Pomiary wielkości określających hałas na stanowiskach pracy przeprowadza się dwoma metodami: bezpośrednią i pośrednią.
Metoda bezpośrednia polega na ciągłym pomiarze ekspozycji pracownika na hałas i odczycie wielkości bezpośrednio z mierników, np. dozymetru hałasu lub całkującego miernika poziomu dźwięku. Jest to łatwa metoda, niewymagająca wykonywania skomplikowanych obliczeń, i może być wykorzystywana przez ekipy pomiarowe z niewielkim doświadczeniem, bez ryzyka popełnienia znaczących błędów pomiarowych w przypadku hałasu nieustalonego. Wadą tej metody jest jej czasochłonność (gdyż pomiar dla jednego stanowiska pracy trwa całą zmianę roboczą).
Metoda pośrednia polega na pomiarze hałasu w czasie krótszym niż czas ekspozycji pracownika oraz zastosowaniu odpowiednich zależności matematycznych do wyznaczenia wielkości opisujących hałas na stanowiskach pracy.
Pomiary dokonuje się w tych miejscach, gdzie podczas wykonywania zadań przebywają pracownicy lub też przy użyciu przyrządów umieszczonych na osobie pracownika. Zaleca się zatem umieszczenie mikrofonu w miejscu położenia głowy pracownika pracującego na danym stanowisku. Jeżeli obecność pracownika podczas wykonywania pomiarów jest konieczna, wówczas mikrofon należy umieścić w odległości nie większej niż 10 cm od wejścia do kanału słuchowego. Miejsce i czas pomiarów muszą zapewnić możliwość zarejestrowania ekspozycji na hałas, typowej dla pełnego dnia pracy. W pomieszczeniach zamkniętych pomiary należy wykonywać przy zamkniętych drzwiach i oknach.
Poziom równoważny hałasu nieustalonego w odniesieniu do określonego czasu pracy (czasu ekspozycji na hałas) obliczamy ze wzoru:
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych