Hałas
UWAGA
Parametry dźwięku charakteryzuje skala logarytmiczna. Zwiększając np. natężenie dźwięku z 82 dB do 85 dB (w skali logarytmicznej), natężenie dźwięku w skali liniowej (wyrażone w W/ m²) podwaja się.
Ucho ludzkie odbiera dźwięki w zakresie częstotliwości od 16 Hz do 20 000 Hz. Jest to jednak w pewnym stopniu cecha indywidualna. Jeżeli częstotliwość dźwięków jest niższa od 16 Hz, mamy wtedy do czynienia z infradźwiękami. Obecnie coraz częściej wprowadza się w literaturze przedmiotu pojęcie – hałas niskoczęstotliwościowy, którego górny poziom to 250 Hz.
Jeżeli częstotliwość dźwięku jest wyższa od 20 000 Hz, mamy do czynienia z ultradźwiękami. Na stanowiskach pracy hałasem ultradźwiękowym przyjęto nazywać hałas, w którego widmie występują składowe o wysokich częstotliwościach słyszalnych i niskich ultradźwiękowych – od 10 do 40 kHz. Do tej górnej granicy są one mierzone.
Człowiek odbiera swym narządem słuchu dźwięki średnio od 0 do około 120 dB. Powyżej 120 dB (przy częstotliwości drgań źródła dźwięku 1000 Hz) występuje tzw. próg bólu. Człowiek nie rozróżnia wtedy dźwięków, czuje tylko ból głowy.
Ocena narażenia pracownika na hałas w środowisku pracy
Do oceny narażenia pracownika na hałas w środowisku pracy oznacza się następujące wielkości:
- równoważny poziom dźwięku A (LAEx,T),
- maksymalny poziom dźwię...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych