Hałas jako powszechny czynnik fizyczny w miejscu pracy z uwzględnieniem pracy zdalnej
Hałas jest jednym z najbardziej powszechnych czynników szkodliwych i uciążliwych w miejscu pracy. Jakie stanowiska pracy są na niego szczególnie narażone i jak można się przed nim ochronić?
Hałas traktowany jako czynnik fizyczny środowiska pracy człowieka ujmowany jest zarówno w odpowiednich aktach prawnych, zaleceniach dotyczących sposobu wykonywania pomiarów, jak i jego eliminacji niezależnie od tego, czy jest czynnikiem szkodliwym, czy uciążliwym. Zdecydowana większość literatury opisującej hałas dotyczy jego działania jako czynnika szkodliwego. Nic w tym dziwnego. Praktycznie każdy wie, że ponadnormatywny hałas jest przyczyną nieodwracalnych ubytków słuchu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że zbyt duży hałas, który jest dla nas uciążliwy, a nie szkodliwy także może wpływać na powstawanie szeregu chorób i dolegliwości. Zaliczają się do nich: zaburzenia snu, zaburzenia poznawcze, rozdrażnienie, problemy z koncentracją itp. Problemy z hałasem dotyczą więc nie tylko pracowników w głośnych halach produkcyjnych, ale również pracowników administracyjnych i biurowych.
Hałas – czynnik uciążliwy w środowisku pracy i życia
Badania dotyczące wpływu hałasu na człowieka wykazały, że nieszkodliwy dla naszego zdrowia i samopoczucia jest hałas o poziomie nieprzekraczającym 35 dB. W przedziale od 35 do 85 dB ekspozycja w dłuższym czasie może mieć już niekorzystny wpływ na nasz organizm. Powyżej poziomu dźwięku 85 dB wpływ ten jest już nie tylko niekorzystny, ale wręcz szkodliwy.
Zgodnie z obowiązującymi normami hałas przy poziomach niższych od wartości dopuszczalnych [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!