Najważniejsze przepisy BHP na hali produkcyjnej
Zakłady produkcyjne są źródłem wielu zagrożeń. Znajdują się tam urządzenia i maszyny stanowiące realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa osobom zatrudnionym.
Hala produkcyjna to budynek wyposażony w specjalistyczne maszyny (większe zakłady pracy w cały park maszynowy), w którym są realizowane procesy produkcyjne (masowo lub seryjnie). Z tego względu w projektowaniu hali produkcyjnej należy uwzględnić takie elementy jak:
- transport wewnętrzny,
- umiejscowienie maszyn (ich wielkość, obszar roboczy),
- przeznaczenie dodatkowych pomieszczeń (np. pomieszczenia higieniczno-sanitarne).
Obowiązki pracodawcy
Pracodawca zapewnia pracownikom na hali bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Poprzez te warunki rozumie się organizację stanowiska pracy z uwzględnieniem środków profilaktycznych, a także informowanie o zagrożeniach pracowników i szkolenie ich. Wspomniany obowiązek ma doprowadzić do: zapobiegania zagrożeniom, niwelowania zagrożeń u źródła ich powstawania, stosowania nowych rozwiązań technicznych, a także do dostosowywania warunków i procesów pracy do możliwości pracownika. Przy tym należy pamiętać, że środki ochrony zbiorowej mają pierwszeństwo przed środkami ochrony indywidualnej.
Pracodawca ocenia ryzyko zawodowe na hali z uwzględnieniem występujących na niej zagrożeń i stosowania rozwiązań technicznych. W dokumentacji ryzyka zawodowego należy uwzględnić takie kwestie jak: stosowane na hali maszyny i urządzenia, to, jakich materiałów do pracy używają pracownicy, występujące czynniki niebezpieczne, szkodliwe i uciążliwe, czy są stosowane substancje lub preparaty chemiczne, biologiczne, rakotwórcze. Dokument oceny ryzyka [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!