Reklama

Grafen znajdzie zastosowane w rękawicach ochronnych dla strażaków

Grafen, nanomateriał utworzony z węgla o strukturze plastra miodu i grubości jednego atomu, wydaje się jednym z najbardziej przyszłościowych materiałów o szerokim zastosowaniu w sferze nowych technologii. Już dziś spekuluje się o jego perspektywicznym wykorzystaniu do produkcji lekkich i bardzo wytrzymałych materiałów oraz elementów konstrukcyjnych. W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB) rozpoczęły się prace badawcze nad opracowaniem hybrydowego materiału tekstylnego modyfikowanego grafenem. Ma być przeznaczony do wykorzystania przy produkcji rękawic strażackich. 

Zadaniem rękawic strażackich jest nie tylko ochrona dłoni przed poparzeniem, ale także przed działaniem substancji chemicznych i urazami. Zastosowanie w ich konstrukcji tkaniny z naniesioną warstwą grafenu może poprawić właściwości termiczne, elektrostatyczne, mechaniczne, jak również chemiczne rękawic. W rezultacie strażacy zyskają lepsze środki ochronne, charakteryzujące się także większą ergonomią i wygodą użytkowania.

Pod koniec lutego br. przedstawiciele CIOP-PIB i Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej spotkali się z producentem rękawic – firmą FAREX S.A., a także z przedstawicielami dyrekcji i Działu Technologii firmy Andropol S.A. z Białegostoku. Spotkanie dotyczyło wspólnej realizacji projektu dotyczącego opracowania hybrydowego materiału tekstylnego modyfikowanego grafenem, przeznaczonego do produkcji rękawic strażackich. Projekt jest realizowany w ramach Rządowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa i Warunków Pracy – VI etap (2023-2025).

Etapy opracowania materiału

Opracowanie innowacyjnego materiału tekstylnego modyfikowanego grafenem, przeznaczonego do wykorzystania przy produkcji rękawic strażackich, będzie procesem kilkuetapowym. W pierwszym etapie nanocząstki węglowe będą mieszane z pastą poliuretanową, a następnie nakładane na różne rodzaje tkanin. Na bieżąco będą też prowadzone badania parametrów ochronnych uzyskanych materiałów.

– Aplikacja nanoczątek do pasty poliuretowej będzie wymagała dodatkowych badań mikrostrukturalnych nanokompozytów grafenowych, które przeprowadzimy w laboratoriach  Politechniki – precyzuje dr inż. Magdalena Jurczyk-Kowalska z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej (WIM).

Kolejny etap prac wiąże się z nanoszeniem warstwy grafenu na różne rodzaje tkanin ochronnych. WIM opracuje sposób aplikacji nanocząstek węglowych do past poliuretanowych. Firma Andropol S.A. będzie aplikowała pasty poliuretanowe z grafenem na tkaniny ochronne.

– Biorąc pod uwagę możliwości laboratoriów badawczych w Instytucie będziemy badać i weryfikować parametry otrzymywanych materiałów ochronnych z grafenem, w tym na zgodność z normą PN-EN 659+A1:2010 – wyjaśnia dr hab. inż. Emilia Irzmańska, kierownik projektu i kierownik Pracowni Ochron Rąk i Nóg w CIOP- PIB.

Optymalny grafenowy materiał tekstylny spełniający wymagania odpowiedniej normy zostanie dostarczony do producenta, firmy FAREX S.A. Tam zostanie zastosowany do produkcji rękawic strażackich.

– Widzimy duży potencjał aplikacyjny opracowanych materiałów, zarówno w obszarach cywilnych, jak i militarnych – zaznacza Radosław Klinowski, dyrektor Segmentu Tkanin Mundurowych i Specjalnychfirmy Andropol S.A.

Finalny produkt, będący efektem wspólnych prac dwóch jednostek naukowych i dwóch przedsiębiorstw, powinien być gotowy w 2025 r.

Źródło: CIOP-PIB

Przeczytaj również: Rękawice ochronne przy zagrożeniu wysoką temperaturą oraz prądem elektrycznym

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.