Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym – zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich
Bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym – szkolenia i kampanie informacyjne
Znaczna poprawa bezpieczeństwa i niższa wypadkowość są rezultatem wieloletniej działalności KRUS-u, ministerstwa oraz innych instytucji, które:
- działają na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy rolników indywidualnych,
- wpływają na świadomość mieszkańców wsi,
- upowszechniają i aktualizują najważniejsze zasady związane z ochroną zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym,
- rozpowszechniają wiedzę o zagrożeniach wypadkowych związanych z działalnością rolniczą.
Działalność prewencyjna KRUS-u opiera się na analizie przyczyn i okoliczności zgłaszanych przez rolników wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników. Na podstawie dokładnych statystyk i analiz określane są forma wsparcia merytorycznego i technicznego oraz kierunki oddziaływania.
Pracownicy KRUS-u prezentują mieszkańcom wsi przykłady prostych, niekosztownych rozwiązań, które mogą przy niewielkich nakładach wyeliminować ryzyka wypadkowe. Ważne jest również zachęcanie rolników do usuwania zagrożeń i stosowania rozwiązań, które poprawią komfort i bezpieczeństwo pracy.
Dużą zaletą takich programów jest ich nieodpłatność. Z drugiej jednak strony dobrowolność udziału w szkoleniach i prezentacjach powoduje, że nie każdy rolnik będzie brać w nich udział. Co więcej, aktualny stan prawny w Polsce nie nakłada żadnych sankcji i kar na rolników, którzy nie stosują zasad BHP w swojej pracy.
Warto podkreślić, że w ostatnich latach zwiększono finansowanie działań prewencyjnych. Dzięki temu Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ma możliwość zaoferowania większej liczby takich działań, co wpływa też na liczbę uczestników.
Całkiem niedawno Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło nowy projekt działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Program nosi nazwę „Bezpieczny Rolnik ‒ Bezpieczna Wieś” i został ogłoszony jeszcze przez poprzedniego ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.
W ramach tego projektu KRUS chce zwiększyć zainteresowanie rolników problematyką bezpieczeństwa pracy na wsi. Celem jest znaczne ograniczenie wypadków w rolnictwie. Kolejnym zadaniem jest możliwie najszersze zaangażowanie mieszkańców wsi w eliminowanie ryzyka wypadkowego w gospodarstwach rolnych. W ramach projektu KRUS zamierza również zgromadzić instytucje i firmy działające na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa pracy w rolnictwie.
Rezultaty działań prewencyjnych i ich wpływ na bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym
Mieszkańcy wsi dzięki udziałowi w kampaniach, szkoleniach i innych aktywnościach prewencyjnych znacznie poszerzyli swoją wiedzę na temat zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. Rolnicy są świadomi tego, że dobry stan ich zdrowia, brak wypadków i chorób zawodowych są podstawą sukcesu ekonomicznego, finansowego i społecznego.
Nie bez znaczenia są również zmiany, jakie zaszły na polskiej wsi po wejściu do struktur Unii Europejskiej.
Polska wieś uległa dużym przeobrażeniom:
- nastąpił znaczny rozwój technologii produkcji rolnej,
- produkcja rolna jest bardziej nowoczesna i bezpieczna,
- wiele gospodarstw rozbudowało i zmodernizowało swoją infrastrukturę i wymieniło park maszynowy,
- pracę człowieka w dużej mierze zastąpiły maszyny,
- rolnicy ograniczają prace ręczne w gospodarstwie rolnym, zwiększają dbałość o ład, porządek i estetykę w obejściu,
- pracownicy częściej stosują środki ochrony indywidualnej takie jak właściwe ubranie i obuwie robocze oraz: okulary, rękawice, ochronniki słuchu, maski przeciwpyłowe.
Takie działania i podejście wyeliminowały znaczną część występujących zagrożeń.