Odzież chroniąca przed gorącymi czynnikami termicznymi
Odzież dla strażaków podczas specjalnych akcji gaśniczych
Dla ochrony strażaków podczas specjalnych akcji gaśniczych odzież podstawowa, spełniająca wymagania normy EN 469:2020 [3] jest niewystarczająca. Podczas specjalnych akcji gaśniczych obejmujących podejście do płomieni, przebywanie w ich sąsiedztwie lub krótkotrwałe wejście w płomienie strażacy narażeni są na wysokie poziomy promieniowania cieplnego, ciepła konwekcyjnego i kontaktowego. Dlatego odzież do specjalnych akcji przeciwpożarowych charakteryzuje się ochroną przed wysokimi poziomami promieniowania: cieplnego, ciepła konwekcyjnego i kontaktowego. Ochrona ta realizowana jest przez zastosowanie zewnętrznych materiałów odbijających intensywne promieniowanie cieplne, a także materiałów izolacyjnych. Do konstrukcji tej odzieży stosowane są wielowarstwowe układy materiałów połączone z zewnętrzną tkaniną z folią aluminizowaną. Odzież ta powinna być noszona z ochroną głowy (obejmującą szyję) i z odpowiednimi ochronami rąk i nóg.
Wymagania dla odzieży odbijającej zostały określone w normie EN ISO 1486 [4]. Odzież ta za względu na konstrukcję dzieli się na 3 typy:
- Typ 1 − kaptur ochronny z wizjerem siatkowym, noszony z podstawową odzieżą dla strażaka zgodną z normą EN 469:2020 [3]. Kaptur zapewnia dodatkową ochronę głowy, a także barków,
- Typ 2 − składa się z płaszcza z kapturem, wyposażonego w wizjer,
- Typ 3 − odzież osłaniająca całe ciało.
Wymagania dla odzieży
W normie EN ISO 1486:2007 [4] zawarto szereg wymagań dla tej odzieży w zakresie:
- rozprzestrzeniania płomienia dla materiału podstawowego oraz szwów;
- prze...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych