Odzież chroniąca przed gorącymi czynnikami termicznymi
Natężenie promieniowania cieplnego
Dobierając odzież do zagrożeń na stanowiskach pracy, w pierwszym etapie należy uwzględnić natężenie promieniowania cieplnego. Na stanowiskach, na których występuje promieniowanie cieplne do 2,1 kW/m2, a temperatura otoczenia nie przekracza 50°C oraz istnieje możliwość zapalenia się odzieży, należy stosować odzież z bawełnianej tkaniny impregnowanej przeciwpalnie.
W przypadku narażenia pracowników na promieniowanie cieplne od 2,1 do 21 kW/m2 zalecane jest stosowanie odzieży z tkanin laminowanych, zawierających tkaninę szklaną oraz folię aluminizowaną odbijającą promieniowanie cieplne. Dobór konstrukcji tej odzieży zależy od obszaru narażenia pracownika oraz warunków pracy. Do ochrony przed tym zagrożeniem mogą być stosowane: fartuchy przednie, osłony tułowia, ubrania, płaszcze, osłony głowy i karku.
Na stanowiskach pracy, na których występuje promieniowanie cieplne przekraczające 21 kW/m2, zalecane jest stosowanie odzieży z materiałów wielowarstwowych, składających się z zewnętrznej tkaniny sklejonej z folią aluminizowaną oraz wewnętrznej warstwy izolacyjnej z tkaniny wełnianej lub bawełnianej impregnowanej przeciwpalnie. Następnie, w przypadku narażenia pracowników na ciepło konwekcyjne, kontakt z gorącymi przedmiotami lub rozpryski płynnych metali, należy zastosować odzież charakteryzującą się odpowiednim poziomem ochrony przed tymi czynnikami.
Odzież dla straży pożarnej
Kolejną grupą zawodową narażoną na działanie czynników gorących są strażacy. Akcje gaśnicze charakteryzują się różnym stopniem narażenia na czynniki gorące. Z tego względu na rynku dostępne są dwa rodzaje odzieży o zróżnic...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych