Wpływ czynnika ludzkiego na kształtowanie bezpieczeństwa pracy. XII konferencja „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”
Już po raz dwunasty, 23-25 października 2024 r. w Wiśle pracownicy działów systemów zarządzania HSE oraz służb BHP w zakładach przemysłu wydobywczego, hutniczego, paliwowo-energetycznego i budowlanego spotkali się na konferencji „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa” organizowanej przez redakcję czasopisma „Promotor BHP”.
Celem konferencji jest budowanie wyższego poziomu bezpieczeństwa w polskich zakładach pracy, a także stworzenie pola wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. To cykliczne już wydarzenie pozwala na spotkanie się w jednym miejscu przedstawicieli największych spółek, co umożliwia ciągłe podnoszenie kwalifikacji osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także wspiera prewencję wypadkową. Konferencja została objęta patronatem honorowym Wyższego Urzędu Górniczego, a także patronatem merytorycznym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo.
Pierwszy dzień konferencji
Konferencję otworzyła prelekcja „Znaczenie czynnika ludzkiego przy ratowaniu, w ekstremalnych uwarunkowaniach, zdrowia i życia zagrożonych pracowników na przykładzie zdarzenia zaistniałego w kopalni węgla kamiennego” Stanisława Trenczka z Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Prelegent na przykładzie zdarzenia z kwietnia 2022 roku, którym był wybuch metanu, przedstawił działania podejmowane przez ratowników górniczych podczas akcji ratowniczej.
Następnie Joanna Michalczyk (Sundoor Tech) w wystąpieniu „Bezpieczna praca na wysokości w środowisku górniczym” omówiła rozwiązania z zakresu pracy na wysokości, które sprawdzą się na różnych wysokościach podczas wykonywania prac.
Waldemar Walkiewicz, redaktor naczelny „Promotora BHP”, w wystąpieniu „Czynnik ludzki jako jedna z przyczyn wypadków przy pracy – ujęcie praktyczne” skupił się na rodzajach błędów ludzkich powodujących wypadki przy pracy, sposobach minimalizowania wpływu czynnika ludzkiego na wystąpienie wypadków, a także przedstawił zdarzenia wypadkowe, w których czynnik ludzki odegrał kluczową rolę.
Część merytoryczną pierwszego dnia konferencji zakończyło wystąpienie „Właściwy dobór kombinezonów ochronnych w zależności od środowiska pracy” Mariusza Molka z firmy Asatex. Prelegent przypomniał uczestnikom typy kombinezonów oraz klasy ochrony, przybliżył sposób doboru kombinezonu, a także rodzaje materiałów, z których są wykonane tego typu środki ochrony.
Po ostatnim wystąpieniu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z ofertą wystawców. Następnie wręczono uczestnikom nagrody przygotowane przez partnerów. Pierwszy dzień konferencji zakończył się uroczystą kolacją.