Etos bezpiecznej budowy
Kontrolowanie
Kontrolowanie jest działaniem zapewniającym to, by budowa zmierzała do osiągania celu (była realizowana zgodnie z planem). Kierownik budowy kieruje budową jednoosobowo [6, 7, 10, 13, 14]. Jego obowiązki wynikają przede wszystkim z przepisów prawa budowlanego [19, 20, 24, 25], a także umowy zawartej z pracodawcą oraz innych przepisów związanych z prowadzeniem robót (np. przepisów prawa pracy i bhp). Obowiązki, które nie wynikają z prawa budowlanego, można określić jako dbałość o interes ekonomiczny pracodawcy. Powinien on bowiem dbać o zatrudnianie pracowników zgodnie z ich kwalifikacjami; pilnować przestrzegania dyscypliny pracy; tworzyć warunki do wydajnej, a także bezpiecznej pracy; prowadzić oszczędną gospodarkę materiałami, a także sprzętem; unikać powstawania nieuzasadnionych kosztów (np. kar za przedłużanie postoju maszyn i środków transportu) itp.
Najważniejszym zadaniem kierownika w procesie kierowania budową jest prowadzenie robót zgodnie z dokumentacją projektową, a także zasadami sztuki budowlanej. Powinien zorganizować je w taki sposób, aby były bezpieczne i mogły zakończyć się w terminie zgodnym z umową.
Podsumowanie
Celem współczesnej edukacji personelu budowy w kształtowaniu etyki, w tym etosu bezpiecznej budowy, jest budowanie proaktywnych postaw zgodnych z kodeksem etycznym. Można to osiągać poprzez: uświadomienie istnienia uporządkowanego zestawu norm, jak również powinności zawodowych, jakich oczekuje się od pracowników budowlanych w trakcie praktykowania zawodu; nabywanie umiejętności pożądanego zachowania się w określonych kodeksem sytuacjach zawodowych rodzących konflikty; opracowanie norm i zasad eliminujących dylematy etyczne lub różne [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!