Etos bezpiecznej budowy
Metoda pracy równomiernej (metoda potokowa)
Metoda pracy równomiernej, zwana często metodą potokową, jest przemysłową metodą produkcji taśmowej adoptowaną na potrzeby budownictwa. Polega na podziale obiektu budowlanego na działki robocze z zachowaniem w miarę jednakowej pracochłonności robót na każdej z nich. Taki podział jest niezbędny, aby stworzyć warunki do pracy równomiernej i rytmicznej. Brygady budowlane przechodzą z jednej działki roboczej na drugą i zawsze wykonują te same prace (rys. 4). Jeżeli zaplanowane do wykonania obiekty budowlane nie są duże (np. domy jednorodzinne), każdy z nich może stanowić odrębną działkę roboczą.
Charakterystyczną cechą metody pracy równomiernej są korzystne właściwości organizacyjne. Osiąga się dzięki niej najlepsze warunki ciągłości, a także równomierności zatrudnienia brygad budowlanych, pracy maszyn i zużycia materiałów oraz samej produkcji budowlanej. Pojawia się też możliwość znacznego zwiększenia wydajności zatrudnionych pracowników budowlanych. Wynika to z możliwości tworzenia wyspecjalizowanych brygad, np. murarzy, betoniarzy i zbrojarzy, tynkarzy, oraz powtarzalności zadań, które wykonują. Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem podczas planowania organizacji robót tą metodą jest podział obiektu budowlanego na działki robocze o jednakowej lub bardzo podobnej pracochłonności (różnice nie powinny przekraczać 15%), a także odpowiedni dobór składu brygad roboczych.
Realizacja robót budowlanych
Wykonywanie robót jest kolejnym etapem kierowania budową, który polega na realizacji poszczególnych robót budowlanych wg opracowanego projektu technologii i organizacji robót, a także zorganizowanych środków niezbędnych do wykonania obiektu budowlanego. Podczas realizacji budowy kierownik [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!