Ergonomia w szkole
W jaki sposób dbać o ergonomię w szkole? Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy nauczyciela, a jak stanowisko nauki ucznia?
Z artykułu dowiesz się:
- jak oceniana jest praca nauczyciela pod kątem ergonomii,
- czy wyposażenie sal lekcyjnych jest ergonomiczne,
- na co zwrócić uwagę podczas wyposażania domowych stanowisk pracy.
Zacznijmy od podstaw – co to jest ergonomia? Według jej twórcy Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego z tekstu opublikowanego w 1857 roku Rys ergonomii, czyli nauki o pracy opartej na prawdach zaczerpniętych z nauki przyrody „ergonomia to nauka o używaniu nadanych człowiekowi od Stwórcy sił i zdolności”. W odniesieniu do szkoły, i nie tylko zresztą, nasuwają się natychmiast dwa inne cytaty: z satyr rzymskiego poety Juwenalisa „Mens sana in corpore sano” i z aktu fundacyjnego Akademii Zamojskiej, założonej w 1600 r. przez kanclerza Jana Zamoyskiego: „Zawsze takie Rzeczypospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”. Spróbujmy ocenić, jak te dwa elementy naszego życia wyglądają w drugiej dekadzie XXI wieku w naszym kraju. Jak wygląda ergonomia w szkole?
Okazuje się, że tylko ok. 20% polskich dzieci w wieku 11 lat może pochwalić się 1-godzinną zaplanowaną aktywnością fizyczną dziennie (zgodnie z zaleceniami WHO). A przecież to sprawność fizyczna jest wyznacznikiem zdrowia człowieka [1]. Efekt takiego stanu rzeczy widać natychmiast na przykładzie choćby utrzymania się [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!