Ergonomia partycypacyjna. Jak poprawić stan zdrowia i samopoczucie pracowników?
Nikt nie zna pracy lepiej od osoby, która ją wykonuje, dlatego rozsądne jest angażowanie pracowników w procesy identyfikacji ryzyka i określania rozwiązań. Czym jest ergonomia partycypacyjna i jak poprawić stan zdrowia pracowników?
Nowy dokument konsultacyjny Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy opisuje korzyści ze stosowania ergonomii partycypacyjnej (PE) — angażowania pracowników w planowanie i kontrolowanie aktywności w miejscu pracy, aby ograniczyć występowanie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego (MSD) związanych z pracą. Nakreśla on kroki potrzebne do rozpoczęcia nowego projektu PE i opisuje kilka rzeczywistych przykładów zastosowania PE w odpowiedzi na czynniki ryzyka MSD w miejscach pracy — od biur po place budowy. Opracowany przez EU-OSHA arkusz informacyjny dotyczący organizmu i mapowania zagrożeń jest także nieocenionym narzędziem w PE, ponieważ przedstawia wytyczne krok po kroku, opisujące sposób angażowania pracowników w ocenę ryzyka MSD i w zapobieganie takim chorobom.
WAŻNE
Ergonomia partycypacyjna a zapobieganie schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego w miejscu pracy
Niniejszy dokument konsultacyjny zawiera wprowadzenie do partycypacyjnych podejść do ergonomii i analizuje ich skuteczność w zapobieganiu schorzeniom układu mięśniowo-szkieletowego związanym z pracą. Interwencje z zakresu ergonomii partycypacyjnej angażują ludzi wykonujących daną pracę w projektowanie rozwiązań, których celem jest ograniczenie powiązanego ryzyka ergonomicznego. W dokumencie wyjaśniono, jak to działa, oceniono niektóre korzyści tych podejść [...]