Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Sztuczna inteligencja
Raport Światowego Forum Ekonomicznego „Future of Jobs Report 2025” wskazuje, że w latach 2025–2030 60 proc. organizacji wprowadzi generatywną AI do swoich podstawowych procesów biznesowych. Blisko 70 proc. firm planuje zatrudniać specjalistów do projektowania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, a 62 proc. zamierza zwiększyć rekrutację osób potrafiących efektywnie z nią współpracować.
– Połowa liderów biznesu deklaruje, że nie zatrudni pracownika, który nie posiada właściwych kompetencji cyfrowych i digitalnych. To już jest standard. Kiedyś dopisywaliśmy Microsofta do naszej listy umiejętności w CV. Teraz oczywiste jest, że musimy mieć znajomość nowych technologii – tłumaczy Jacek Kowalski.
Zgodnie z raportem Hays Poland „Raport płacowy 2025” już teraz 46 proc. pracowników wykorzystuje rozwiązania oparte na A. Natomiast 66 proc. firm aktywnie zachęca swoje zespoły do wdrażania tych technologii w codziennych zadaniach.
– W Orange stosujemy technologie wspierające nas w codziennej pracy, czyli upraszczające funkcjonowanie. To są takie rzeczy jak Teamsy, Jira, raportowanie w Power BI, ale to są też takie rzeczy jak na przykład nasz GenAI, czyli Dinootoo, który już jest w rękach 2 tys. osób, a za chwilę będzie miał go każdy z 8 tys. naszych pracowników – wymienia członek zarządu ds. Human Capital w Orange Polska.
Czytaj również: Coraz mniej wypadków przy pracy, ale wciąż zbyt wiele
Ścieżki rozwoju
W dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy dużą rolę mają do odegrania działy personalne firm, które muszą zarządzać rozproszoną organizacją i kompetencjami pracowników. Raport Future 2025 wskazuje, że utrzymanie talentów i wewnętrzna mobilność pracowników będą kluczowymi elementami strategii HR. Firmy będą musiały się skupić na tworzeniu ścieżek rozwoju, które umożliwią pracownikom zdobywanie nowych umiejętności i awansowanie w strukturach organizacji. Pomagają w tym nowe technologie.
– Nasz system SkillsUp obejmuje 13 tys. pracowników. Każdy wkłada jako swój udział profil kompetencyjny, opisując wszystkie umiejętności i kompetencje, jakie posiada. Dzięki temu mamy w tej chwili gigantyczną bazę kompetencji, z której możemy bardzo łatwo korzystać, kompletując zespoły do określonych zadań, przesuwając ludzi, tworząc dla nich ścieżki rozwoju. To jest coś, co zmieniło funkcjonowanie Orange w ostatnich dwóch latach – tłumaczy Jacek Kowalski.
Z raportu Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że 85 proc. firm zamierza inwestować w rozwój umiejętności swoich pracowników, przy czym połowa z nich planuje wdrożenie programów przekwalifikowania i przenoszenia pracowników na nowe stanowiska. 77 proc. dużych przedsiębiorstw zamierza w latach 2025–2030 inwestować w przekwalifikowanie i rozwój umiejętności swoich pracowników, by mogli się dostosować do współpracy z nowymi technologiami.
O konieczności poszukiwania nowego modelu organizacji pracy eksperci rozmawiali podczas wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei „Przyszłość pracy, praca przyszłości” w Warszawie.