Egzoszkielety. Czy ułatwiają pracę?
Wykorzystanie rozwiązań human augmentation w XXI wieku
Początek bieżącego stulecia wiąże się z dalszym rozwojem egzoszkieletów – przede wszystkim z obniżeniem ich masy i ulepszeniem sterowania, a także, co jest niezmiernie istotne, z praktycznie równoległym prowadzeniem prac w kierunkach wojskowym i cywilnym – zarówno rehabilitacyjnym, jak i przemysłowym. Znaczącą pomocą dla projektantów było zastosowanie nowych w tym względzie materiałów (np. tytanu czy włókien węglowych) oraz rozwiązań informatycznych. Przykładem takich konstrukcji może być np. wojskowy BLEEX, którego celem jest umożliwienie żołnierzom przemieszczania, przy minimalnym wysiłku, w różnych warunkach terenowych ładunków takich jak: żywność, sprzęt ratowniczy, zestawy pierwszej pomocy, sprzęt łączności i uzbrojenie. Z kolei urządzenia cywilne to np.: seria ExoHiker (egzoszkielet przeznaczony dla uczestników wypraw, ułatwiający transportowanie ciężkiego wyposażenia), ExoClimber (dla osób poruszających się w terenie o dużych różnicach wysokości) czy Medical Exoskeleton (konstrukcja dla osób z upośledzeniem ruchowym kończyn dolnych).
Wart wspomnienia jest także egzoszkielet medyczny ReWalk, umożliwiający paraplegikom stanie w pozycji pionowej, chodzenie oraz wchodzenie po schodach. Dostępny jest on w wersji do celów terapeutycznych (do użytku przez wykwalifikowanego opiekuna medycznego) oraz do osobistego użytku pacjentów w domu lub w miejscach publicznych. Jako ciekawostkę można dodać, że ReWalk jest jedynym egzoszkieletem, w którym można prowadzić samochód.
Rozwój egzoszkieletów
Około 10 lat temu rozpoczęto próby sterowania egzoszkieletami poprzez komputerowy interfejs mózgowo-nerwowy, umożliwiający sterowanie za pomocą myśli (Mindwalker). Sygnały kontrolujące [...]