Działania pracodawcy w zakresie BHP przy pracach szczególnie niebezpiecznych
Prace prowadzone powyżej 1 m są już uznawane za prace na wysokości. Podlegają one konkretnym zasadom organizacji. O czym zatem powinien pamiętać pracodawca, by stworzyć bezpieczne warunki przy pracach szczególnie niebezpiecznych?
W artykule skupiono się na na tym, jakie działania pracodawcy minimalizują zagrożenia przy pracach szczególnie niebezpiecznych związanych z zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników. Prace na wysokości to prace szczególnie niebezpieczne. Każdy pracodawca określa, gdzie w jego zakładzie takie prace występują oraz jakie zabezpieczenia zastosować, aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa swoim pracownikom. Poza tym rozwiązania techniczne muszą mieć pierwszeństwo przed środkami ochrony indywidualnej. W artykule autor skupił się na tym, kiedy pracownik pracuje na powierzchni znajdującej się powyżej 1 m (szczególnie powyżej 3 m), od poziomu posadzki podłoża – miejsce to jest nieosłonięte i niezabezpieczone stałymi konstrukcjami, które zapobiegną wypadnięciu i upadkowi z wysokości. Jeżeli więc pracownik pracuje na urządzeniu, maszynie, rusztowaniu, na silosie, które znajdują się powyżej 1 m od posadzki, podłoża, to jest to praca na wysokości.
Zasady organizacji prac na wysokości
Ze względu na to, że takie prace są szczególnie niebezpieczne, podlegają one konkretnym zasadom jej organizacji. Część z nich określono w przepisach – i są to:
- wyznaczenie osób, które będą prowadziły bezpośredni nadzór nad pracami na wysokości,
- zapewnienie odpowiednich środków zabezpieczających,
- zapewnienie pracownikom instruktażu o konkretnych wymaganiach.
Działania pracodawcy przy pracach niebezpiecznych
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych