Monitoring i diagnostyka modułów fotowoltaicznych. Drony z kamerą termowizyjną
Diagnoza i analiza danych
Po wykonaniu lotu zdjęcia termowizyjne przesyła się na komputer. Przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania analitycznego wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego dokonuje się natychmiastowej i precyzyjnej diagnostyki wszystkich przesłanych zdjęć. Na fot. 1-2 zobrazowane są moduły na farmie fotowoltaicznej. Dane w takiej formie masowo są analizowane przez sztuczną inteligencję pod kątem wykrywania nieprawidłowości.
Podczas badania farmy PV o mocy 1 MW dron wykonuje około 500 zdjęć na powierzchni 1 ha. Takie działanie zajmuje około jednej godziny. Całkowity czas od wykonania badania do przedstawienia raportu jest nieporównywalnie krótszy od klasycznej, ręcznej metody. Dzięki wykorzystaniu dronów do wykonania zdjęć termowizyjnych proces oceny stanu technicznego instalacji przekłada się na znaczne obniżenie kosztów dla eksploatującego. Ponadto eksploatujący jako wynik badania otrzymuje raport z pełną diagnostyką swojej farmy fotowoltaicznej.
Typowymi usterkami, które można zidentyfikować w trakcie inspekcji kamerą termowizyjną są: lokalizacja hotspotów; mikropęknięć; uszkodzeń mechanicznych; zabrudzeń; zacienień, a także awarie lub wyłączenia całych szeregów modułów.
Każdą zdiagnozowaną usterkę identyfikuje się i opisuje w raporcie wraz ze wskazaniem konkretnej lokalizacji modułu. Tak szczegółowy raport daje możliwość celowych, szybkich i bardzo skutecznych napraw instalacji. Takie działanie do minimum skraca czas od momentu zdiagnozowania usterki aż do jej usunięcia. Idzie za tym również minimalizowanie strat wynikających ze spadków produkcji energii elektrycznej.
Statki bezzałogowe UDT
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!