Monitoring i diagnostyka modułów fotowoltaicznych. Drony z kamerą termowizyjną
Drony wyposażone w kamery termowizyjne umożliwiają bezpieczne przeprowadzenie oceny stanu technicznego urządzeń na wysokości oraz zastępują badania terenowe farm wiatrowych i fotowoltaicznych. W jaki sposób prowadzone są tego typu działania?
Z artykułu dowiesz się:
- jakie są zalety inspekcji termowizyjnych wykonywanych za pomocą dronów,
- jakie usterki można wykryć dzięki zastosowaniu bezzałogowych statków powietrznych,
- jak wyglądają perspektywy rozwoju dla dronów.
Moduły fotowoltaiczne to praktycznie bezobsługowe urządzenia. Połączone w szeregi tworzą elektrownie fotowoltaiczne, potocznie nazywane farmami fotowoltaicznymi. Ze względu na pracę w warunkach atmosferycznych oraz wymogi ekonomiczne, które narzucają eksploatację modułów z maksymalną możliwą efektywnością, konieczne jest wykonywanie okresowych kontroli w celu wykrycia usterek oraz wad powstałych w trakcie eksploatacji. Jak można wykorzystać drony do tego typu inspekcji?
Szybki rozwój nowych technologii i cyfryzacji wpływa coraz intensywniej na rozwój technik badawczych wykorzystywanych do oceny stanu technicznego urządzeń i instalacji. Są one wsparciem dla człowieka w podnoszeniu bezpieczeństwa ludzi, mienia i środowiska. Obiektów do badań jest coraz więcej, są one coraz bardziej skomplikowane i zaawansowane technologicznie. To też jest przyczynkiem do poszukiwań nowych technik badawczych.
Budowa modułu fotowoltaicznego
Moduł fotowoltaiczny zbudowany jest z wielu połączonych szeregowo ogniw, w których na skutek dostarczenia energii słonecznej generowany jest [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!