Systemy zarządzania ciągłością działania i bezpieczeństwo energetyczne
Dostawy energii, wody i żywności mają fundamentalne znaczenia dla społeczeństwa, a ich bezpieczeństwo jest jednym z elementów charakteryzujących kraje wysoko rozwinięte. Przewidywanie zagrożeń i działania podejmowane w celu minimalizowania ich niekorzystnych skutków stanowią fundament zarządzania infrastrukturą krytyczną.
Niezakłócone dostawy energii i bezpieczeństwo energetyczne Polski są szczególnie istotne dla funkcjonowania gospodarki. Dostęp do pierwotnych nośników energii, w tym: gazu, węgla i ropy naftowej, ich transport i magazynowanie mają zasadniczy charakter również z tego powodu, że dla pozostałych sektorów stanowią podstawowy czynnik umożliwiający ciągłość działania.
Kluczowa infrastruktura
Inwestycje poczynione w ostatnich latach w zakresie infrastruktury umożliwiającej dywersyfikację dostaw gazu, w tym Terminal LNG, Baltic Pipe, rozbudowa sieci gazociągów oraz budowa nowych rurociągów i zbiorników magazynowych ropy naftowej i paliw płynnych, są działaniami, które mają znaczenie fundamentalne.
Wojna prowadzona na terenie państwa sąsiadującego z Polską powoduje znaczący wzrost ryzyka zmaterializowania się zagrożeń mogących wpłynąć na funkcjonowanie kluczowych elementów infrastruktury, w tym wspomnianej infrastruktury energetycznej.
Wprowadzony na terytorium całego kraju trzeci stopień alarmowy CRP (Charlie-CRP), dotyczący bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, stanowi wymóg dla administracji publicznej oraz operatorów infrastruktury krytycznej zachowania szczególnej czujności w zakresie wystąpienia cyberzagrożeń.
Stopień Charlie-CRP wymusza na administracji publicznej oraz operatorach IK takie działania jak m....
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych