Przegląd technologii detekcji gazów
Detektory ze zmiennokolorowymi wyświetlaczami i wbudowanymi sygnalizatorami akustycznymi
Informowanie użytkowników o alarmie odbywa się także dwutorowo – centralnie, np. do nadzoru czy ochrony, oraz lokalnie dla pracowników danego pomieszczenia. Oprócz lamp i sygnalizatorów są także dostępne detektory ze zmiennokolorowymi wyświetlaczami i wbudowanymi sygnalizatorami akustycznymi, co znacznie ułatwia sprawę i w wielu miejscach jest wręcz niezbędne (np. laboratoria, hale produkcyjne, obiekty z wieloma pomieszczeniami). W systemach automatyki – a co za tym idzie, także detekcji – musimy mieć pewność działania systemu, co zapewnia certyfikacja SIL (ang. safety integrity level). Dla systemów detekcji zalecany poziom to SIL2, oczywiście w strefach zagrożenia wybuchem dodatkowo obowiązuje ATEX w odpowiedniej kategorii.
Stacjonarne systemy stosujemy przede wszystkim tam, gdzie pomiar realizujemy na stałe (np. są instalacje lub może nastąpić emisja). Instalacja stacjonarnego systemu wiąże się z największym wysiłkiem, ponieważ większość z nich wymaga wykonania projektu przez uprawnionego projektanta wraz z zatwierdzeniem przez rzeczoznawcę ochrony przeciwpożarowej. Do tego eksploatacja wiąże się z koniecznością wykonywania okresowych przeglądów i kalibracji, co od razu nasuwa wybór systemu z wymiennymi modułami sensorów.
Przenośne mierniki gazów
To mobilne urządzenia, które dokonują pomiaru określonych gazów tam, gdzie aktualnie ich używamy. Tym samym, aby użyć ich jako ochrony pracownika, musi on je mieć przy sobie, co w niektórych przypadkach ułatwia sprawę (np. chwilowa praca w miejscu zagrożonym lub częste przemieszczanie się po zakładzie) albo [...]