Depresja w miejscu pracy. Przyczyny, objawy i zapobieganie zjawisku – cz. II
Czy w przypadku wystąpienia depresji w pracy pracownik może ubiegać się z tego tytułu o odszkodowanie? W drugiej części artykułu przybliżamy również, jak przeciwdziałać depresji w miejscu pracy oraz jak promować zdrowie psychiczne pracowników.
Jak pokazują badania, jeszcze nigdy nie byliśmy tak zestresowani. Co czwarty z nas w swoim życiu doświadczy jakiejś formy zaburzeń psychicznych. A już dziś liczba osób z depresją przekracza 350 milionów i stale rośnie. Statystyki są przerażające i nie pozostawiają wątpliwości, że żyjemy w cywilizacji lęku. Według raportu CIPD liczba osób doświadczających zaburzeń lękowych, nerwicy i depresji w pracy wzrosła z jednej czwartej do jednej trzeciej w ciągu ostatnich pięciu lat. Spowodowało to, że problemy psychiczne stały się główną przyczyną nieobecności w pracy. Nie pozostaje to bez wpływu na globalną gospodarkę. WHO alarmuje, że spadek produktywności wywołany rosnącą skalą zaburzeń psychicznych pochłania roczne koszty szacowane na bilion dolarów [10, 12].
Depresja w pracy
W sytuacji zawodowej depresja przejawia się często w spadku bądź zaniku motywacji do pracy, znacznym obniżeniu wydajności pracowników. W wielu przypadkach prowadzi do długotrwałej niezdolności do pracy. Pojawiają się trudności w podejmowaniu decyzji, prokrastynacja, unikanie swoich służbowych obowiązków. Ponieważ wszystko przychodzi z dużym wysiłkiem, niemożliwy staje się twórczy wkład w pracę. Badania pokazują, że wraz z pojawieniem się choroby wydajność pracy spada średnio o 5,5 godzin pracy w tygodniu, co praktycznie można sprowadzić do jednodniowej nieobecności pracownika. Zauważalne jest wycofanie. Nie musi wiązać się ono z zupełną izolacją towarzyską, ale w kontakcie z chorą osobą można doświadczyć pewnego rodzaju zatrzymania i tendencji do samotnictwa.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych