Depresja w miejscu pracy. Przyczyny, objawy i zapobieganie zjawisku – cz. I
Zmiany w zachowaniu
Mogą także pojawić się zmiany w zachowaniu u chorego przejawiające się w zaburzeniach koncentracji uwagi, poczuciu pogorszenia pamięci a także funkcji poznawczych. Zaburzenia snu w depresji przejawiają się często trudnościami w zasypianiu i utrzymaniu snu. Często też sen staje się płytki i przerywany. Charakterystyczne dla depresji jest również częste budzenie się w godzinach porannych (3.00–5.00 rano) z możliwością ponownego zaśnięcia przy mniejszym nasileniu depresji albo z brakiem możliwości ponownego zaśnięcia u osób z depresją w znacznym stopniu nasilenia. Jednakże zaburzenia snu w przypadku depresji mogą występować także pod postacią nadmiernej senności zarówno nocnej, jak i w ciągu dnia [14].
W depresji jest też możliwe zmniejszenie apetytu lub jego utrata, chorzy często zmuszają się do jedzenia i mają wrażenie, że jedzenie jest pozbawione smaku. Towarzyszy temu czasem znaczna utrata wagi ciała (kilka kilogramów w ciągu miesiąca). Jednak czasami depresji może towarzyszyć nadmiernie łaknienie. Charakteryzuje się ono nadmiernym objadaniem się, nietypowym dla dotychczasowego zachowania chorego, co w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej może prowadzić do zwiększenia masy ciała. W tej sytuacji specjaliści mówią o tak zwanej atypowej depresji.
W depresji często bywa też zauważalny spadek libido. Zmniejszenie lub utrata zainteresowań sferą seksualną może nasilać depresyjne poczucie zmniejszenia własnej wartości, kobiecości, męskości bądź też ogólnie rozumianej atrakcyjności. A to z kolei zwrotnie może wpływać na jeszcze większe osłabienie libido. Życie seksualne nie sprawia przyjemności, nie daje satysfakcji. Może to dodatkowo także potęgować przeżywanie depresji.
Zdaniem specjalistów dla typow...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych