Depresja w miejscu pracy. Przyczyny, objawy i zapobieganie zjawisku – cz. I
Zmiany w zachowaniu
Mogą także pojawić się zmiany w zachowaniu u chorego przejawiające się w zaburzeniach koncentracji uwagi, poczuciu pogorszenia pamięci a także funkcji poznawczych. Zaburzenia snu w depresji przejawiają się często trudnościami w zasypianiu i utrzymaniu snu. Często też sen staje się płytki i przerywany. Charakterystyczne dla depresji jest również częste budzenie się w godzinach porannych (3.00–5.00 rano) z możliwością ponownego zaśnięcia przy mniejszym nasileniu depresji albo z brakiem możliwości ponownego zaśnięcia u osób z depresją w znacznym stopniu nasilenia. Jednakże zaburzenia snu w przypadku depresji mogą występować także pod postacią nadmiernej senności zarówno nocnej, jak i w ciągu dnia [14].
W depresji jest też możliwe zmniejszenie apetytu lub jego utrata, chorzy często zmuszają się do jedzenia i mają wrażenie, że jedzenie jest pozbawione smaku. Towarzyszy temu czasem znaczna utrata wagi ciała (kilka kilogramów w ciągu miesiąca). Jednak czasami depresji może towarzyszyć nadmiernie łaknienie. Charakteryzuje się ono nadmiernym objadaniem się, nietypowym dla dotychczasowego zachowania chorego, co w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej może prowadzić do zwiększenia masy ciała. W tej sytuacji specjaliści mówią o tak zwanej atypowej depresji.
W depresji często bywa też zauważalny spadek libido. Zmniejszenie lub utrata zainteresowań sferą seksualną może nasilać depresyjne poczucie zmniejszenia własnej wartości, kobiecości, męskości bądź też ogólnie rozumianej atrakcyjności. A to z kolei zwrotnie może wpływać na jeszcze większe osłabienie libido. Życie seksualne nie sprawia przyjemności, nie daje satysfakcji. Może [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!