Depresja w miejscu pracy. Przyczyny, objawy i zapobieganie zjawisku – cz. I
Pojęcia i definicje
Na wstępie należy wyjaśnić, że depresja jest terminem wieloznacznym, bardzo często używanym, ale i równie często terminem błędnie rozumianym. W języku potocznym bardzo często używa się go w odniesieniu do każdego rodzaju obniżonego nastroju, złego samopoczucia, przygnębienia, zupełnie niezależnie od przyczyny tego stanu. W psychiatrii termin ten jest stosowany do określenia zaburzenia nastroju i emocji, jest uznawany za jednostkę chorobową [7]. Poza tym w literaturze przedmiotu podkreśla się, że depresja jest czymś więcej niż tylko bolesnym doświadczeniem emocjonalnym – to zespół objawów trwający dłużej niż powszechne uczucie przygnębienia, zaburza życie społeczne, emocjonalne, funkcje biologiczne, procesy poznawcze i powoduje zmiany w zachowaniu człowieka [5, 8].
Depresja bywa w wielu wypadkach podstępna i potrafi podszywać się pod wiele różnych schorzeń. Często są to dolegliwości ze strony układu pokarmowego bądź układu krążenia czy też serca. Czasem oznaczają ją silne bóle głowy, żołądka, poszczególnych mięśni, problemy z układem oddechowym, zaburzenia równowagi bądź tak wydawałoby się odległe od tej choroby, jak problemy skórne. Dlatego można śmiało określić depresję mianem problemu interdyscyplinarnego, w rozwiązaniu którego powinni brać udział lekarze różnych specjalności, przede wszystkim oczywiście psychiatrzy, ale także lekarze rodzinni, neurolodzy, gastrolodzy, kardiolodzy i wielu innych specjalności, których nie sposób tu wymienić [5, 8]. Chory na depresję powinien być potraktowany w sposób holistyczny, dlatego bardzo często w jego diagnostyce i leczeniu powinni brać udział także specjaliści z dyscyplin pozamedycznych. Pomimo coraz bardziej rozpowszechnionej wiedzy i dostępnych informacji na temat depresji nadal w dużym stopniu jest ona postrzegana jako choroba wstydliwa, o której się nie mów...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych