Ryzyko zachorowania na nowotwory wśród pracowników UE

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) opublikowała dziś pierwsze wyniki badania narażenia pracowników na czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory w Europie. Przeprowadzonego wśród tysięcy pracowników w sześciu państwach członkowskich UE. W celu dostarczenia dokładnych danych, które mogą przyczynić się do zapobiegania nowotworom pochodzenia zawodowego.

Jest to pierwsze badanie uwzględniające narażenie łączne i docierające do pracowników, którzy normalnie nie byliby nim objęci. Takich jak osoby samozatrudnione lub zatrudnione w mikro- i małych organizacjach, niezależnie od wykonywanego zawodu. Z pewnością przyczyni się ono do poprawy środków zapobiegawczych i do aktualizacji polityki opartej na dowodach. – podkreśla William Cockburn dyrektor wykonawczy EU-OSHA

Czynniki rakotwórcze

Rocznie czynniki rakotwórcze przyczyniają się do około 100 000 zgonów z powodu nowotworów pochodzenia zawodowego w UE. Jak wynika ze strategicznych ram UE dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027. Aby rozwiązać ten problem w miejscu pracy, kluczowe znaczenie ma dysponowanie aktualnymi i wiarygodnymi danymi na temat narażenia pracowników na czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do choroby. Badanie narażenia pracowników opracowano w celu oszacowania prawdopodobnego narażenia pracowników na 24 znane czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory, do których należą:

  • chemikalia przemysłowe,
  • substancje i mieszaniny powstałe w wyniku procesów oraz fizyczne czynniki ryzyka. 

Narażenie zawodowe

Najczęstszymi zidentyfikowanymi prawdopodobnymi czynnikami narażenia zawodowego były:

  • promieniowanie ultrafioletowe (UV),
  • emisje spalin z silników Diesla,
  • benzen,
  • frakcja respirabilna krzemionki krystalicznej (RCS),
  • a także formaldehyd.

W badaniu uwzględniono również osoby, które w ostatnim tygodniu pracy przed badaniem doświadczyły wielokrotnego narażenia. Co oznacza narażenie na co najmniej dwa czynniki ryzyka zachorowania na nowotwory, które niekoniecznie występują w tym samym czasie lub w ramach tego samego procesu pracy. Z danych wynika, że ponad 60% pracowników wykonujących działalność górniczą i wydobywczą, a także budowlaną doświadczyło wielokrotnego narażenia.

Dyrektor wykonawczy EU-OSHA, William Cockburn, stwierdził: „W nowym badaniu narażenia pracowników dokładnie przeanalizowano istotne dane, które pomogą nam zrozumieć obecny scenariusz narażenia na ryzyko zachorowania na nowotwory w miejscach pracy. Jest to pierwsze badanie uwzględniające narażenie łączne i docierające do pracowników, którzy normalnie nie byliby nim objęci. Takich jak osoby samozatrudnione lub zatrudnione w mikro- i małych organizacjach, niezależnie od wykonywanego zawodu. Z pewnością przyczyni się ono do poprawy środków zapobiegawczych i do aktualizacji polityki opartej na dowodach.”

Przebieg badania

Kwestionariusze wypełniły osoby w wieku co najmniej 15 lat, pracujące we wszystkich sektorach działalności gospodarczej w:

  • Niemczech,
  • Irlandii,
  • Hiszpanii,
  • Francji,
  • na Węgrzech,
  • a także w Finlandii.

W ramach badania udało się zebrać 24 402 ważne wywiady do analizy. Informacje uzyskane w wyniku badania mogą stanowić wsparcie dla ewentualnych przyszłych wniosków dotyczących zmian w dyrektywie w sprawie czynników rakotwórczych, mutagenów i substancji reprotoksycznych, a także przyczynić się do postępów w realizacji działań w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP) w ramach europejskiego planu walki z rakiem. Ponadto mogą one poprawić zapobieganie chorobom związanym z pracą. Zwłaszcza nowotworom, co jest jednym z głównych celów strategicznych ram UE dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy na lata 2021–2027.

Wyniki badania

Wyniki badania będą publikowane w różnych fazach. Pierwsze wyniki zostaną zaprezentowane po raz pierwszy podczas konferencji „Preventing Work-Related Cancer” (Zapobieganie nowotworom pochodzenia zawodowego), która odbędzie się w dniach 20–21 listopada w Madrycie w Hiszpanii. Wydarzenie to jest częścią planu działania dotyczącego czynników rakotwórczych. Inicjatywy, która również skorzysta z danych uzyskanych z badania narażenia pracowników, ponieważ przyczynia się do podnoszenia świadomości na temat zagrożeń wynikających z narażenia na czynniki rakotwórcze w miejscu pracy i zapewnia wymianę dobrych praktyk między przedsiębiorstwami i organizacjami.

Źródło: Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy

Może Cię także zainteresować: Finał konkursu filmowego dla młodzieży „Moja Wizja Zero”

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.