Reklama
Subskrypcja behapowcy.com

O szkodliwości czynników reprotoksycznych

23 marca 2023 roku na terenie Poznań Congress Center, odbyła się konferencja pn. Ekspozycja pracowników na szkodliwe czynniki reprotoksyczne w środowisku pracy, zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu.

Wydarzenie „Ekspozycja pracowników na szkodliwe czynniki reprotoksyczne w środowisku pracy” rozpoczęto oficjalnym powitaniem gości przez Pawła Ciemnego, Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu. Następnie zastępca Głównego Inspektora Pracy Małgorzata Dziemińska odczytała list Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko skierowany do uczestników spotkania.

Główny Inspektor Pracy zasygnalizowała, że w ciągu najbliższego roku zmianie muszą ulec polskie przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie ochrony pracowników przed narażeniem na czynniki reprotoksyczne w środowisku pracy.

Przypomniała także, że Państwowa Inspekcja Pracy w programie działania na rok 2022 zdecydowała się podjąć ten nowy i wydawałoby się, dość hermetyczny problem bezpieczeństwa pracy. Okręgowy Inspektorat Pracy w Poznaniu przeprowadził w ubiegłym roku, w charakterze projektu pilotażowego, regionalny program kontrolno-prewencyjny „Ekspozycja pracowników na szkodliwe czynniki reprotoksyczne w środowisku pracy”.

Prelekcje

Pierwszym prelegentem była prof. dr hab. Joanna Jurewicz – kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Chemicznego Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi, która omówiła kwestię substancji reprotoksycznych jako nowych wyzwań w środowisku pracy. Uczestnicy mogli zapoznać się z wynikami badań prowadzonych w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi, dotyczących wpływu substancji na zdrowie kobiet i mężczyzn. Następnie głos zabrał Marek Duszyński – kierownik Oddziału Nadzoru nad Chemikaliami Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu, który zaprezentował substancje reprotoksyczne w świetle ograniczeń, zakazów i zezwoleń wydanych na podstawie założeń rozporządzenia REACH i CLP.

Kolejnym prelegentem była Eliza El Manour – starszy inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu, która zaprezentowała działania podejmowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w ramach programu ,,Substancje działające szkodliwie na rozdrodczość – zagrożenia dla zdrowia pracowników”. Podczas wystąpienia Pani Inspektor przedstawiła strategiczne cele, a także podsumowała przedsięwzięcia podejmowane w latach ubiegłych. Ostatnie wystąpienie dotyczyło dobrych praktyk w Hempel Paints (Poland) w świetle organizacji i zarządzania substancjami chemicznymi pod kątem BHP, które przedstawiła dr Monika Jakubowska – kierownik działu bhp, ppoż. i ochrony środowiska w Hempel Paints ( Poland) Sp. z o.o.

Konferencje zakończono panelem dyskusyjnym, w którym oprócz prelegentów, a także prowadzącego spotkanie – zastępcy Okręgowego Inspektora Pracy w Poznaniu Michała Wyszkowskiego, uczestniczyli: dyrektor Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy lek. med. Marek Andrzejewski, z-ca dyrektora ds. Medycznych Wielkopolskiego Centrum Medycyny Pracy dr n. med. Grażyna Wośkowiak, jak również dyrektor I Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Poznaniu Dobrochna Bubnowska. 

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Przeczytaj również: Zdrowie osób pracujących w narażeniu na szkodliwe spaliny z silników Diesla jest najważniejsze

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.