Czy polskie budowy są bezpieczne? - Strona 2 z 2 - Behapowcy

Wyszukaj w serwisie

Czy polskie budowy są bezpieczne?

Może Cię również zainteresować: Miesiąc tematyczny: BEZPIECZNY MAGAZYN

Statystyki

Analiza statystyk pokazuje, że mimo intensywnych działań inspekcji sytuacja wciąż wymaga poprawy. Szczególnie niepokojący jest fakt, że najwięcej nieprawidłowości występuje na najmniejszych budowach, gdzie aż do 90 proc. kontroli ujawniało naruszenia przepisów bhp. Z kolei podczas realizacji dużych inwestycji najwięcej nieprawidłowości dotyczyło prac na wysokości i wiązało się z:

  • użytkowaniem rusztowań,
  • brakami lub wadliwym wykonaniem barier ochronnych, otworów i pomostów roboczych.

Wyniki kontroli wskazują, że wciąż jeszcze jest wiele barier na drodze do poprawy bezpieczeństwa na budowach. Rozdrobnienie firm, brak wykwalifikowanej kadry, niska kultura bezpieczeństwa i pracy, słaby nadzór, a także długi łańcuch podwykonawców. To główne przyczyny utrzymujących się naruszeń.

Kluczowe jest wzmocnienie roli inwestora w kwestii bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie – już na etapie projektu, wykonawstwa i nadzoru. To inwestor dysponuje środkami, zleca dokumentację, wybiera wykonawców i podpisuje z nimi umowy.

Może Cię także zainteresować: Posiedzenie Śląskiej Rady do Spraw Bezpieczeństwa Pracy

Zmiany w ustawodawstwie

Do tego potrzebne są zmiany w ustawodawstwie związane z wprowadzeniem nowych zasad odpowiedzialności inwestora lub inwestora zastępczego za bezpieczeństwo pracy w czasie realizacji inwestycji. Dotyczy to obowiązku ustanawiania przez inwestora koordynatora bezpieczeństwa i higieny pracy, niezależnego od wykonawcy, zarówno na etapie przygotowywania inwestycji, jak i jej realizacji. Obecnie osoby reprezentujące inwestora po przekazaniu terenu budowy nie odpowiadają za przebieg procesu budowlanego. Tymczasem dyrektywa UE jednoznacznie wskazuje, że wyznaczenie przez inwestora lub inwestora zastępczego koordynatora BIOZ nie zwalnia go z odpowiedzialności w tym zakresie.

– Cieszy nas, że w ciągu ostatnich trzech lat o połowę zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych upadków z wysokości. To efekt skutecznych kontroli oraz działań edukacyjnych, które prowadzimy w budownictwie na szeroką skalę – wskazuje Główny Inspektor Pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi szereg kampanii edukacyjnych, m.in. kampanie internetowe, emisje spotów radiowych i telewizyjnych oraz współpracę z influencerami branżowymi. Takimi jak youtuber Mario Budowlaniec, który swoim kanałem dotarł do ponad 580 tysięcy widzów. Zrealizowane kampanie, w tym emisje spotów i działania w internecie, mają na celu nie tylko informowanie, ale przede wszystkim zmianę postaw i zachowań na placach budów. Edukacja i podnoszenie świadomości to klucz do trwałej poprawy bezpieczeństwa.

– Bezpieczeństwo pracy w budownictwie to nasza wspólna sprawa. Tylko konsekwentne działania, edukacja i odpowiedzialność na każdym etapie inwestycji pozwolą nam zbliżyć się do celu, jakim jest brak ofiar wypadków na polskich budowach. Nadal pozostaje tu wiele do zrobienia – podkreśla Marcin Stanecki.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy

Może Cię również zainteresować: Sztuczna inteligencja wymaga kontroli człowieka

Reklama

Relacje

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy