Czas pracy kadry zarządzającej
Kierownik wyodrębnionej komórki organizacyjnej
Ponadto w wyroku z 11.02.2016 r., II PK 337/14 SN uznał, że w art. 1514 § 1 k.p. „chodzi o kierowników nie każdej, lecz tylko wyodrębnionej komórki organizacyjnej. Z kolei wyodrębnienie komórki organizacyjnej powinno wynikać z istotnych cech organizacyjnych dotyczących zarządzania zakładem pracy, z uzyskania przez daną komórkę względnej samodzielności”. Pracownik, który – kierując wyodrębnioną komórką organizacyjną – wykonuje równocześnie pracę na równi z członkami kierowanego zespołu, nie może być uznawany za kierownika w rozumieniu art. 1514 § 1 k.p. (wyrok SN z 22 czerwca 2016 r., III PK 118/15).
Kierownik komórki wyodrębnionej w strukturze organizacyjnej pracodawcy, który samodzielnie nie organizuje czasu pracy podległej mu załogi, ma prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych (a contrario art. 1514 k.p.), jeżeli pracodawca narzucił w tej komórce pracę w wymiarze przewyższającym obowiązujące normy czasu pracy, określając sztywny rozkład czasu pracy dla wszystkich pracowników tej jednostki od 7:00 do 17:00 (wyrok SN z 21 marca 2019 r., II PK 332/17).
Czas pracy
Zgodnie z Kodeksem pracy, zarówno kierownicy jednostek organizacyjnych, jak i osoby zarządzające zakładem pracy w imieniu pracodawcy, nie otrzymują żadnej rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Od powyższej zasady przepisy art. 1514 § 2 k.p. przewidują wyłącznie jeden wyjątek. Jest to zasada, zgodnie z którą tylko kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych (w odróżnieniu od zarządzających zakładem pracy, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!