Cyfryzacja a bezpieczeństwo i higiena pracy
Cyfryzacja, w tym technologie oparte na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, takie jak robotyka i sztuczna inteligencja, prawdopodobnie będą miały istotny wpływ na charakter i lokalizację pracy w ciągu najbliższych 10 lat. W obszarze bezpieczeństwa pracy ten temat analizuje Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA).
Stworzenie jednolitego rynku cyfrowego w Europie jest jednym z dziesięciu priorytetów Komisji Europejskiej. Projekt prognozy EU-OSHA koncentruje się na wpływie szybkich zmian technologii cyfrowych obejmujących sztuczną inteligencję i robotykę na pracę. A także na potencjalnych skutkach dla bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Celem przedmiotowego projektu jest zapewnienie decydentom UE, rządom państw członkowskich, związkom zawodowym i pracodawcom niezbędnych informacji na temat zmian w technologiach cyfrowych. Ich wpływu na charakter i organizację pracy oraz na temat wyzwań pojawiających się przed BHP, jakie zmiany te mogą przynieść.
Publikacje wydane w wyniku projektu:
- Kluczowe tendencje i czynniki stymulujące zmiany w technologiach informacyjno-komunikacyjnych i miejscu pracy – sprawozdanie.
- Prognozy dotyczące nowych i pojawiających się rodzajów ryzyka w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z cyfryzacją do 2025 r. – sprawozdanie i podsumowanie.
- Rysunkowy scenariusz dotyczący prognozy (ppt).
- Broszura.
Badania następcze służące dalszej analizie ważnych obszarów i wyzwań
- Ochrona pracowników w gospodarce platform online: Przegląd zmian w zakresie regulacji i polityki w UE – sprawozdanie i podsumowanie.
- Warsztaty w zakresie ochrony pracowników w gospodarce platform online.
Analiza wszystkich dokumentów dotyczących dyskusji ekspertów na temat ICT/cyfryzacji i BHP.
Działania te powinny przyczynić się do zapewnienia bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy w przyszłości, zgodnie z inteligentnym, trwałym wzrostem gospodarczym sprzyjającym włączeniu społecznemu w UE .
Źródło: EU-OSHA