Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
Cyberprzestępczość
Z kolei Piotr Rudzki, Edyta Bugalska oraz Paweł Sośnicki z Aon Polska, na podstawie case study ataków sabotażowych w Europie omówili ryzyka związane z cyberprzestępczością, naruszeniem danych oraz terroryzmem i sabotażem, które stanowią realne zagrożenie, m.in. dla organizacji z branży chemicznej, a także tematy zarządzania nim, w tym środki zaradcze, ochronę, transfer oraz likwidację szkód.
Ostatni z warsztatów agendy Bezpiecznej Chemii poprowadzony przez Krzysztofa Szopę z GRUPY WOLFF poruszył tematy minimalnej energii zapłonu, która w przypadku takich gazów i pary cieczy palnych jak wodór, metanol, n-heptan czy aceton wynosi od 0,019 mJ do 1,15 mJ. Omówione zostały również wymagania formalno-prawne, wynikające m.in. z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. „w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej”.
Uczestnicy zostali również zaproszeni na prezentację samochodu demonstracyjnego, gdzie odbył się pokaz na żywo rozwiązań elektrotechnicznych do stref zagrożenia wybuchem polskiej marki HARDO.
Sprawdź również inne wydarzenia branżowe >>
Cyberbezpieczeństwo i nowe technologie w Polskiej Chemii
Równolegle odbywały się warsztaty i prezentacje w ramach agendy Projektu Chemia 4.0. Na pierwszy z nich zaprosili eksperci Dräger Polska. W warsztacie, który poprowadzili Michał Motyka, Head of Safety Division oraz Mateusz Seget, Inżynier Sekcji Wynajmu i Analiz Bezpieczeństwa, skupiono się na wykorzystaniu aplikacji Dräger Gas Detection Connect, z którą łączą się inne urządzenia spółki i pozwalają na monitorowanie potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym, przez co ograniczają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Uczestnicy mogli też wziąć udział w pokazie Safety Car, wyposażonego w różnorodne systemy bezpieczeństwa, umożliwiające m.in. detekcję gazu.
Konrad Wardziński, Senior Sales Specialist z ABB Polska przedstawił wyniki badań oraz statystyk związanych z cyberbezpieczeństwem przemysłowym, obszary architektury referencyjnej, które zabezpiecza ABB oraz cel tych działań. Podkreślił, że nie ma sposobu zapewniającego całkowite bezpieczeństwo i należy stosować zróżnicowane warstwy zabezpieczeń informatycznych i organizacyjnych. Najważniejsze w zapewnieniu cyberbezpieczeństwa w organizacji jest budowanie strategii i świadomości wśród pracowników.
Nie zabrakło również tematów legislacyjnych. Szkolenie w zakresie cyberbezpieczeństwa w sektorze chemicznym, nowych obowiązków i wymagań regulacyjnych, w kontekście Dyrektywy NIS2 i ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) przeprowadził Piotr Filipowski, Managing Associate w Zespole Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa z Kancelarii WKB Lawyers. Omówił m.in. obowiązki, które będą musiały spełnić podmioty wchodzące w skład KSC, w tym:
- wdrożenia założonego systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji (SZBI), w tym bieżące szacowanie ryzyka incydentów,
- regularne audyty systemu informacyjnego wykorzystywanego do świadczenia usługi.