Reklama

Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji

19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”, czyli spotkanie, w ramach którego organizowane są warsztaty, pokazy i dedykowane spotkania z ekspertami.

Tematyka tegorocznej agendy wydarzenia „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” skupiona była wokół kwestii związanych z bezpieczeństwem procesowym, BHP, transformacją cyfrową i cyberbezpieczeństwem. Nie zabrakło również zagadnień legislacyjnych, dotyczących m.in. Dyrektywy NIS2, ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa czy AI Act.

Bezpieczeństwo w polskich firmach

Wstępem do pierwszego dnia wydarzenia warsztatów stanowiła debata moderowana przez Aleksandrę Sutryk, Główną Specjalistkę ds. Regulacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego, w którym uczestniczyli Marcin Ogniewski, Wiceprezes Zarządu PZU LabŁukasz Agaciński, Dyrektor w Dziale BHP i Koordynacji Prewencji w GK ORLEN oraz Rafał Sawicki, Koordynator Health & Safety, Qemetica. Marcin Ogniewski jako przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej zaznaczył, że bezpieczeństwo jest podstawą współpracy z klientami z branż przemysłowych i powinno być głęboko zakorzenione w świadomości pracowników, podkreślając, że jest to opłacalne dla obu stron. Łukasz Agaciński zwrócił uwagę na liczne projekty ORLEN, w tym szkolenia, wdrażanie nowych technologii takich jak algorytmy AI do monitorowania zachowań pracowników poprzez kamery przemysłowe, co wpłynęło m.in. na zmniejszenie wypadkowości w Spółce. Rafał Sawicki zapowiedział, że Qemetica w niedawno zaprezentowanej strategii skupi się na rozwijaniu świadomości pracowników i wdrażaniu narzędzi cyfrowych oraz AI w celu poprawy zarządzania bezpieczeństwem i raportowania zdarzeń.

Zarządzanie ryzykiem w przemyśle chemicznym

Kolejną część wydarzenia stanowiły warsztaty, które odbywały się w równoległych sesjach. Jeden blok poświęcony został zagadnieniom realizowanym w ramach Programu Bezpieczna Chemia, drugi poświęcony został Projektowi Chemia 4.0. Autorami obydwu inicjatyw jest Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

Warsztaty w ramach Bezpiecznej Chemii otworzył pokaz praktyczny rozwiązania SPETOVALVE® firmy SPETECH®. Reprezentujący spółkę, Mateusz Romański oraz Mateusz Prasek, przedstawili, jak innowacyjne rozwiązanie SPETECH® pozwala na zrobienie przeglądu instalacji bez zatrzymywania produkcji.

Bezpieczeństwo procesowe

Następnie odbył się wykład ekspercki poświęcony bezpieczeństwu procesowemu, który poprowadził Phil Diver, Energy Engineering Leader AIG. Ekspert zwrócił uwagę, że w badaniu zagrożeń i ich potencjalnych skutków ważne jest posiadanie zmotywowanego i doświadczonego zespołu, a jako najczęstszą przyczynę występowania zagrożeń, na podstawie case study, wymienił nieprzestrzeganie procedur i brak kontroli ze strony kierownictwa. Podkreślił też, że PSM pomaga zapewnić, że firma spełnia standardy ESG.

Wykład był wstępem do Okrągłego Stołu „Process Safety Management w polskim przemyśle” moderowanego przez Przemysława Kuzakę, Starszego Inżyniera Ryzyka z PZU Lab oraz Aleksandrę Sutryk z PIPC, w którym wzięli udział m.in. Agnieszka Majchrzak (ORLEN)Paweł Dadasiewicz (GIOŚ)Mateusz Konopnicki (Grupa Azoty Polyolefins)Tomasz Klinkosz (UDT) oraz Paweł Janik (CNBOP). Eksperci wskazali, że wdrożenie PSM to złożony i długotrwały proces, wymagający zaangażowania wielu działów firmy oraz wsparcia kierownictwa. Kluczowe jest opracowanie i wdrożenie odpowiednich regulacji. Kultura bezpieczeństwa odgrywa fundamentalną rolę w minimalizowaniu zagrożeń. Zwrócono uwagę na wyzwania związane z utrzymaniem uwagi na bezpieczeństwie oraz trudności w kodyfikacji zasad, zwłaszcza przy zmieniających się władzach. Podkreślono, że przepisy to minimum, a PSM powinien zarządzać szerszym zakresem ryzyka.

Bezpieczeństwo chemiczne

Podczas kolejnego warsztatu Marek Hiero, Dyrektor Techniczny ds. Sprzedaży oraz Marek Kaźmierczak, Przedstawiciel ds. TechnicznychAtest Gaz omówili znaczenie systemów detekcji gazów oraz rolę człowieka w kontekście bezpieczeństwa procesowego nowoczesnych instalacji chemicznych.

W części wydarzenia, która odbywała się po przerwie swoje warsztaty przeprowadzili ANWIL, Aon Polska i GRUPA WOLFF. Marek Kubiak, Kierownik Biura Technologii w ANWIL, przedstawił podstawowe funkcje systemów Advanced Process Control (APC) i Operator Training System (OTS) oraz obszary w Spółce, w których zostały zaimplementowane, a także wnioski z wieloletniej eksploatacji obydwu, w których uwzględniono plusy i minusy implementacji systemów, takie jak redukcja energochłonności i emisyjności procesu oraz rozwinięcie możliwości praktycznego treningu operatorskiego poza DCS.

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.