Choroby zawodowe
Wniosek o przeprowadzenie powtórnego badania
Pracownik lub były pracownik, który nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego, może wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania. Wykonuje je jednostka orzecznicza II stopnia. Wniosek o przeprowadzenie ponownego badania składa się w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Dokonuje się tego za pośrednictwem jednostki orzeczniczej I stopnia.
W przypadku gdy pracownik lub były pracownik wystąpi z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania, jednostka orzecznicza I stopnia powiadamia o tym właściwego państwowego inspektora sanitarnego. Jednostkami orzeczniczymi II stopnia są instytuty badawcze w dziedzinie medycyny pracy.
Decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej
Właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny wydaje decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej na podstawie materiału dowodowego. W szczególności danych zawartych w orzeczeniu lekarskim oraz oceny narażenia zawodowego pracownika lub byłego pracownika.
Właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny przesyła decyzję:
- zainteresowanemu pracownikowi lub byłemu pracownikowi,
- pracodawcy lub pracodawcom zatrudniającym pracownika w warunkach, które mogły spowodować skutki zdrowotne uzasadniające postępowanie w sprawie choroby zawodowej,
- jednostce orzeczniczej zatrudniającej lekarza, który wydawał orzeczenie lekarskie,
- właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.
Odwołanie od decyzji
Od powyższej decyzji przysługuje stronom odwołanie [...]