Charakterystyka nadtlenków organicznych
Zagrożenia stwarzane przez nadtlenki organiczne
Główne rodzaje niebezpieczeństw związane z nadtlenkami organicznymi to łatwopalność i wybuchowość. Niektóre z nadtlenków charakteryzują się również właściwościami toksycznymi i żrącymi. Znaczna część może negatywnie oddziaływać na organizm ludzki ze względu na możliwość spowodowania poważnych uszkodzeń rogówki, nawet przy krótkotrwałym kontakcie. Dodatkowo mogą wykazywać działanie żrące na skórę.
Znaczna ilość nadtlenków organicznych ulega gwałtownemu rozkładowi, a procesowi temu towarzyszy często wydzielenie szkodliwych lub palnych gazów albo par, które w wyniku zmieszania z powietrzem stwarzają zagrożenie pożarowe. Należy w tymi miejscu podkreślić, że szybkość rozkładu tych substancji jest zależna od formulacji, w jakiej się znajdują i dodatkowo podatność ta wzrasta wraz z temperaturą. Rozkład nadtlenku jest spowodowany rozerwaniem wcześniej wspomnianego połączenia tlen-tlen, co skutkuje powstaniem dwóch rodników (rys. 1). Utworzony rodnik stanowi reaktywne indywiduum chemiczne. Wspomniany proces może zostać zainicjowany najróżniejszymi czynnikami zewnętrznymi. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć:
- podwyższoną temperaturę,
- działanie innej, niekompatybilnej substancji chemicznej lub mieszaniny,
- kontakt z zanieczyszczeniami,
- promieniowanie ultrafioletowe,
- bodźce mechaniczne (tarcie lub uderzenie).
Spalanie nadtlenków organicznych przebiega w sposób szybki i intensywny. Charakterystyka tego zjawiska podyktowana jest faktem, że nadtlenki organiczne zawierają w jednej cząsteczce zarówno paliwo (część organiczna – węgiel), jak również tlen (podtrzymujący proces palenia). W związku z tym gaszeni...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych