Reklama

Budownictwo XXI wieku tematem tegorocznej edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy

Do 8 czerwca 2023 r. można przesyłać prace do tegorocznej edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pt. „Budownictwo XXI wieku”. W udziału w konkursie zostali zaproszeni artyści plastycy, studenci i absolwenci uczelni plastycznych, a także studiów artystycznych w kraju i z zagranicy.

Może Cię także zainteresować: Kontrole i działania prewencyjne PIP w budownictwie

Celem konkursu jest uzyskanie projektów plakatów promujących tematykę bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy, zwracających uwagę na zagrożenia, które występują w różnych dziedzinach gospodarki, a także w różnych grupach zawodowych.

W tym roku na konkurs będą przyjmowane plakaty dotyczące bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Wiek XXI przyniósł wiele zmian w zakresie sposobu wykonywania oraz organizacji pracy. Jednak nie zmieniło to faktu, że sektor budowlany nadal pozostaje w czołówce najbardziej wypadkogennych rodzajów działalności, w których dochodzi do dużej liczby wypadków o najpoważniejszych skutkach dla zdrowia i życia. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w latach 2016–2020 podczas pracy w budownictwie zostało poszkodowanych ok. 25 tys. osób. Stąd też konieczne wydaje się zapewnienie przedstawicielom firm budowlanych najwyższej jakości materiałów wizualnych, do jakich należą plakaty bezpieczeństwa pracy, które będą wspierać budowanie świadomości z zakresu bezpieczeństwa pracy.

Wzrost roli obrazu w komunikacji społecznej

Współcześnie obserwujemy nieustanny wzrost roli obrazu w komunikacji społecznej, także z zakresu bezpieczeństwa pracy. To obraz, będąc bardziej sugestywny od słowa, stanowi priorytetowy element w przekazywaniu informacji. Plakaty oddziałują obrazem. Odpowiednio wykorzystane plakaty bezpieczeństwa pracy wspomagają działania na rzecz prewencji wypadkowej – ostrzegają, przypominają o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy, instruują, w jaki sposób można uniknąć zagrożeń, pokazują skutki nieprzestrzegania przepisów – podkreśla Agnieszka Szczygielska, kuratorka konkursu.

Budownictwo XXI wieku

Prace na konkurs będą przyjmowane do 8 czerwca 2023 r. Posiedzenie jury konkursowego odbędzie się 22 czerwca 2023 r. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom na koniec września 2023 r. W konkursie są przyznawane 3 nagrody główne i 5 wyróżnień, a 50 plakatów zostaje wybranych do zaprezentowania na wystawach pokonkursowych. Jury
pod przewodnictwem prof. Władysława Pluty wybiera także 5 plakatów, które zostaną wydrukowane i trafią do przedsiębiorstw.

Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy jest organizowany od 1997 roku. Na dotychczasowe 31 edycji konkursu napłynęło łącznie ponad 4,5 tys. projektów plakatów. Spośród których prawie 1,5 tys. zaprezentowano na wystawach pokonkursowych i w katalogach.

Organizatorami konkursu są:

  • Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie,
  • Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,
  • Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi,
  • a także Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Konkurs realizowany w ramach VI etapu programu wieloletniego pn. „Program Rządowy Poprawa Bezpieczeństwa i Warunków Pracy” realizowanego w latach 2023-2025, finansowanego w zakresie zadań służb państwowych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

Źródło: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Czytaj także: Wypadek przy pracy – co robić?

Galeria

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.