Budownictwo XXI wieku tematem tegorocznej edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy
Do 8 czerwca 2023 r. można przesyłać prace do tegorocznej edycji konkursu na plakat bezpieczeństwa pracy pt. „Budownictwo XXI wieku”. W udziału w konkursie zostali zaproszeni artyści plastycy, studenci i absolwenci uczelni plastycznych, a także studiów artystycznych w kraju i z zagranicy.
Może Cię także zainteresować: Kontrole i działania prewencyjne PIP w budownictwie
Celem konkursu jest uzyskanie projektów plakatów promujących tematykę bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy, zwracających uwagę na zagrożenia, które występują w różnych dziedzinach gospodarki, a także w różnych grupach zawodowych.
W tym roku na konkurs będą przyjmowane plakaty dotyczące bezpieczeństwa pracy w budownictwie. Wiek XXI przyniósł wiele zmian w zakresie sposobu wykonywania oraz organizacji pracy. Jednak nie zmieniło to faktu, że sektor budowlany nadal pozostaje w czołówce najbardziej wypadkogennych rodzajów działalności, w których dochodzi do dużej liczby wypadków o najpoważniejszych skutkach dla zdrowia i życia. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w latach 2016–2020 podczas pracy w budownictwie zostało poszkodowanych ok. 25 tys. osób. Stąd też konieczne wydaje się zapewnienie przedstawicielom firm budowlanych najwyższej jakości materiałów wizualnych, do jakich należą plakaty bezpieczeństwa pracy, które będą wspierać budowanie świadomości z zakresu bezpieczeństwa pracy.
Wzrost roli obrazu w komunikacji społecznej
Współcześnie obserwujemy nieustanny wzrost roli obrazu w komunikacji społecznej, także z zakresu bezpieczeństwa pracy. To obraz, będąc bardziej sugestywny od słowa, stanowi priorytetowy element w przekazywaniu informacji. Plakaty oddziałują obrazem. Odpowiednio wykorzystane plakaty bezpieczeństwa pracy wspomagają działania na rzecz prewencji wypadkowej – ostrzegają, przypominają o konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy, instruują, w jaki sposób można uniknąć zagrożeń, pokazują skutki nieprzestrzegania przepisów – podkreśla Agnieszka Szczygielska, kuratorka konkursu.
Budownictwo XXI wieku
Prace na konkurs będą przyjmowane do 8 czerwca 2023 r. Posiedzenie jury konkursowego odbędzie się 22 czerwca 2023 r. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom na koniec września 2023 r. W konkursie są przyznawane 3 nagrody główne i 5 wyróżnień, a 50 plakatów zostaje wybranych do zaprezentowania na wystawach pokonkursowych. Jury
pod przewodnictwem prof. Władysława Pluty wybiera także 5 plakatów, które zostaną wydrukowane i trafią do przedsiębiorstw.
Konkurs na plakat bezpieczeństwa pracy jest organizowany od 1997 roku. Na dotychczasowe 31 edycji konkursu napłynęło łącznie ponad 4,5 tys. projektów plakatów. Spośród których prawie 1,5 tys. zaprezentowano na wystawach pokonkursowych i w katalogach.
Organizatorami konkursu są:
- Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie,
- Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,
- Wydział Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi,
- a także Wydział Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Konkurs realizowany w ramach VI etapu programu wieloletniego pn. „Program Rządowy Poprawa Bezpieczeństwa i Warunków Pracy” realizowanego w latach 2023-2025, finansowanego w zakresie zadań służb państwowych przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Źródło: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy