Wspólne budowanie bezpieczeństwa
O konieczności kształtowania świadomości bezpiecznej pracy w sektorze budowlanym mówił Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki podczas obrad Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie.
Czytaj także: Raportowanie ESG a kontekst bezpieczeństwa pracowników
– Jedynie działając razem możemy spowodować, że bezpieczna praca w budownictwie nie będzie martwym hasłem, ale stanie się codzienną dobrą praktyką – stwierdził Marcin Stanecki Główny Inspektor Pracy podczas posiedzenia Rady.
Jarosław Leśniewski zastępca Głównego Inspektora Pracy, który przewodniczył posiedzeniu Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przypomniał, że jest to organ konsultacyjno-doradczy, którego celem jest omawianie bieżących problemów wynikających z zagrożeń występujących w budownictwie oraz formułowanie wniosków w zakresie działań profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa pracy w tym sektorze. Rada to także miejsce wymiany poglądów na temat potrzeb zmian w przepisach prawa. Jej spotkania służą znalezieniu obszarów do współpracy z urzędami, instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami zainteresowanych poprawą warunków pracy w budownictwie. Jednocześnie przybliżył zebranym działalność rad ds. bezpieczeństwa pracy w budownictwie funkcjonujących przy okręgowych inspektoratach pracy.
„Budowa STOP wypadkom”
Dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy Jakub Chojnicki omówił wyniki kontroli w 2023 roku prowadzonych w ramach realizacji drugiego etapu strategii „Budowa STOP wypadkom”. Natomiast Izabela Waga, wicedyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Pracy przedstawiła plany działań nadzorczo-kontrolnych na lata 2025-2027.
W kolejnej części obrad swoje prelekcje wygłosili członkowie Rady ds. bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie. Dyrektor Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie Urszula Gawrysiak omówiła rolę inwestora w finansowaniu bezpieczeństwa w procesie budowlanym. Przewodniczący Komitetu Maszyn i Urządzeń Budowlanych przy Polskim Związku Pracodawców Budownictwa Michał Wrzosek przedstawił problematykę związaną z przyznawaniem uprawnień operatorom maszyn budowlanych, w tym monterów rusztowań, w związku z procedowaną ustawą w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. O konieczności zmian w systemie nabywania uprawnień do obsługi maszyn budowlanych. W tym rusztowań mówił Marcin Kruk Sekretarz Generalny Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Natomiast Dyrektor Departamentu Inspekcji i Kontroli Budowlanej w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego Katarzyna Wróbel przybliżyła zebranym rolę kierownika budowy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób pracujących przy wykonywaniu robót budowlanych.
Na zakończenie Tomasz Nagórka wiceprzewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani” przeanalizował wpływ pozakodeksowych form zatrudnienia na bezpieczeństwo pracy w sektorze budowlanym.