Branża spożywcza a koronawirus
Czy wirus SARS-CoV-2 może być obecny w żywności? O zaostrzeniach zasad higieny w branży spożywczej opowiada lek. med. Grzegorz Hudzik (Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny) w rozmowie z Małgorzatą Wołoch-Lach.
Branża spożywcza a koronawirus to główny temat rozmowy z lek. med. Grzegorzem Hudzikiem. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził, że nie ma dowodów na to, że żywność stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w odniesieniu do SARS-CoV-2. W odniesieniu do zapewnienia bezpieczeństwa żywności Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zalecenia zapobiegawcze. W tym porady dotyczące przestrzegania dobrych praktyk higienicznych podczas przygotowywania żywności, takich jak:
- częste i staranne mycie rąk,
- unikanie potencjalnego zanieczyszczenia krzyżowego pomiędzy żywnością gotową do spożycia a żywnością dalej przetwarzaną (mycie desek do krojenia, noży, blatów roboczych),
- mycie warzyw i owoców oraz dokładna obróbka cieplna mięsa.
Gwarantem bezpieczeństwa żywności jest przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa żywnościowego. Wymagania, które należy spełnić, określa Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.Urz. UE L 139). Zgodnie z nim na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i przechowywania żywność musi być chroniona przed zanieczyszczeniem, w tym również czynnikami chorobotwórczymi. Ponadto zostały opracowane szczegół...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych