Branża automotive a ergonomia. Co powinniśmy wiedzieć?
Z całą jednak pewnością niezwykle istotnym czynnikiem obciążającym jest ograniczenie kontroli. W praktyce oznacza brak możliwości swobodnego planowania i wykonywania czynności roboczych oraz wpływania na warunki pracy, jak również ograniczenie uczestniczenia w podejmowaniu decyzji. Takie warunki pracy, zwłaszcza w połączeniu z niskimi zasobami osobistymi pracowników, prowadzą do pogorszenia ich stanu zdrowia i samopoczucia. A w kontekście ekonomicznym – ujemnie wpływają na ich zdolność pozostawania w zatrudnieniu.
Montażyści
W 2014 r. stwierdzono, w ramach europejskiego badania warunków pracy, że montażyści/monterzy (jeden z najliczniej reprezentowanych w branży automotive zawodów) należą do grup zawodowych charakteryzujących się wieloma tzw. niedogodnościami, co z kolei ogranicza możliwość wykonywania ich pracy przez całe życie zawodowe. Okazało się m.in., że liczba problemów zdrowotnych monterów jest o kilkanaście procent większa od średniej obliczonej dla wszystkich zatrudnionych. Aż ok. 40% montażystów stwierdza, że praca ma negatywny wpływ na ich zdrowie, średnia dla wszystkich zatrudnionych wynosi ok. 30%.
Najczęściej wśród cech pracy, które montażystom wydają się najbardziej niekorzystne, są przede wszystkim brak wpływu na: kolejność wykonywania zadań, dobór metod pracy i tempo jej wykonywania. Co więcej, muszą oni pracować nie tylko w tempie określonym przez pracodawcę, ale także dotrzymując wszelkich ustalonych terminów. A poza samym faktem wykonywania pracy w szybkim tempie, na dodatkowe uciążliwości składają się: męczące lub powodujące dolegliwości pozycje ciała, konieczność ręcznego podnoszenia, przenoszenia lub przesuwania ciężkich przedmiotów, a także stałych i powtarzalnych ruchów ramion oraz rąk. [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!