Brak instrukcji bezpiecznego postępowania przy opróżnianiu silosu ppoż.
Wybuch pyłów, np. drzewnego, może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje, dlatego należy stosować odpowiednie zabezpieczenia. Analizujemy, co może się stać w przypadku, gdy zabraknie instrukcji przy opróżnianiu silosu ppoż.
Wybuch pyłów należy do częstych przyczyn awarii, a nawet katastrof silosów żelbetowych i stalowych. Czynnikami inicjującymi to zjawisko są:
- unosząca się wewnątrz komory mieszanina pyłu i powietrza,
- oraz jej kontakt ze źródłem ciepła w postaci gorących powierzchni lub iskier z instalacji elektrycznej.
Jako temperaturę zapłonu uważa się 400-500°C. Natomiast jako dolną granicę wybuchowości przyjmuje się ilość pyłu unoszącego się w powietrzu, wynoszącą 20 g/m3. Wartość ciśnienia w silosie, występująca podczas wybuchu pyłu składowanego materiału w połączeniu z powietrzem, jest zależna od:
- rodzaju materiału,
- stopnia stężenia pyłów i energii ich zapłonu,
- a także formy zastosowanych zabezpieczeń silosów, np. w postaci klap bezpieczeństwa.
Wybuch pyłów w silosie
Wybuch pyłów w silosie jest zjawiskiem niezwykle złożonym i zawsze niebezpiecznym. Pojawiające się gwałtownie nadciśnienie o wartościach nawet 150-200 kPa powinno być zwykle przejmowane przez klapy bezpieczeństwa o odpowiednio dużej powierzchni w stosunku do przekroju poprzecznego komory. Nadciśnienie wywołuje naprężenia rozciągające, które przejmowane są przez ściany i przekrycie silosu. Z kolei występujące potem podciśnienie w komorze wywołuje w silosach stalowych groźne w skutkach ściskanie obwodowe. Dlatego tak ważnym zagadnieniem z punktu widzenia bezpiecznej eksploatacji cienkościennych, stalowych si...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych