Błędne działanie pracownika a organizacja warunków pracy w przedsiębiorstwie
W prezentowanym artykule zajęto się tematyką organizacji warunków pracy w przedsiębiorstwie. Zwrócono uwagę na środowisko pracy i wpływ jego elementów, takich jak: mikroklimat, jakość oświetlenia, zanieczyszczenie powietrza, odpowiedni dobór barw, a także hałas, na organizm pracującego człowieka. Przedstawiono problem zachowania się pracownika w warunkach zagrożenia oraz w sytuacji niedostatku informacji i deficytu czasu. Zagadnienia te są bardzo istotne w celu doskonalenia metod profilaktycznych związanych z zagadnieniem poprawy organizacji pracy, a także doskonalenia procesu komunikowania się w przedsiębiorstwie.
Stwierdzono, że zła organizacja pracy może być przyczyną około 75% ogółu wypadków. Jak pisze J. Lewandowski, powiązania przyczyn organizacyjnych mogą być wielostronne i łańcuchowe. Przyczyny tego samego wypadku mogą być związane zarówno z samym poszkodowanym pracownikiem, jak i majstrem czy dyrektorem zakładu. Mogą też jednocześnie być powiązane „poziomo” z kolegami poszkodowanego pracownika i osobami postronnymi.
Często także związek pomiędzy parametrami materialnego środowiska pracy a powstawaniem wypadków nie jest w pełni zauważany, gdyż systemy ewidencji danych o wypadkach nie generują kompleksowej informacji o cechach środowisk, w których zdarzył się wypadek [4, 8, 9].
Dane podawane przez GUS-u wykazują, że niewłaściwa organizacja warunków pracy stanowi jedną z ważniejszych przyczyn w powodowaniu wypadków. Dlatego też w celu podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pracy w przedsiębiorstwie, należy spojrzeć na ten problem wielowymiarowo.
Środowisko pracy a czynnik ludzki
Środowisko pracy oznacza otoczenie, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!