BHP na stanowisku spawacza
Podstawą zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy na stanowisku sprawcza jest m.in. zapobieganie przed urazami mechanicznymi oraz porażeniem prądem elektrycznym. Jak zatem powinno wyglądać BHP przy pracach spawalniczych?
Wymagania w zakresie BHP przy pracach spawalniczych reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz.U. 2000, nr 40, poz. 470). Rozporządzenie określa w szczególności wymagania BHP przy pracach spawalniczych. Obejmują one: spawanie, napawanie, lutowanie, zgrzewanie i cięcie termiczne metali i tworzyw termoplastycznych. Pracodawca zgodnie z Ustawą Kodeksu pracy art. 207 § 2. „jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”. Spełnienie podstawowych obowiązków pracodawcy następuje poprzez zapewnienie warunków technicznych, organizacyjnych i środowiskowych.
Przystosowanie pomieszczeń do wymagań BHP przy pracach spawalniczych
Wymagania dla pomieszczeń są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych oraz w Rozporządzeniu Ministra P...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych