Bezpieczne użytkowanie szczelnej, barierowej odzieży ochronnej
Ochrona przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi i wodą wymaga stosowania odzieży ochronnej wykonanej z materiałów barierowych, powleczonych tworzywami syntetycznymi. Charakteryzujących się szczelnością w stosunku do czynników szkodliwych, ale często również brakiem lub niską przepuszczalnością pary wodnej.
Barierowa odzież ochronna charakteryzuje się szczelnością konstrukcji, co oznacza, że stanowi zaporę pomiędzy człowiekiem a szkodliwym środowiskiem pracy. Jej właściwości sprawiają, że jest przeszkodą na drodze wymiany ciepła, a także wilgoci między ciałem i otoczeniem. Tym samym uniemożliwia lub znacznie ogranicza odprowadzanie ciepła i potu z organizmu.
Przeprowadzone badania wykazały, że jej długotrwałe stosowanie, szczególnie podczas znacznego wysiłku fizycznego, niekorzystnie wpływa na organizm jej użytkownika [3, 4]. W pewnym stopniu wada ta może zostać ograniczona poprzez odpowiednią konstrukcję. Uwzględniającą otwory wentylacyjne bądź zastosowanie – tam, gdzie jest to możliwe – materiałów paroprzepuszczalnych.
Wpływ szczelnej odzieży ochronnej na organizm
Szczelna, barierowa odzież ochronna, stanowiąc barierę pomiędzy człowiekiem a szkodliwym środowiskiem pracy. Jest przeszkodą na drodze wymiany ciepła, a także wilgoci między ciałem a otoczeniem. Ciepło wydzielane przez organizm pracownika nie może być przekazane w całości do otoczenia. W konsekwencji następuje jego kumulowanie pod barierą ochronną. Wzrost temperatury ciała człowieka i intensywne wydzielanie potu powodujące wzrost wilgotności mikroklimatu pododzieżowego.
Mikroklimat blisko skóry ma podstawowy wpływ na odczucia użytkownika związane z komfortem w warunkach intensywnego wysiłku fizycznego. Przyjmuje się, że człowiek ma zapewniony komfort [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!