Bezpieczna praca w niskich temperaturach
Stopień ciężkości pracy
Stopień ciężkości pracy pracodawca może ustalić na podstawie wyliczenia w zakresie obciążenia dynamicznego przy pomocy uproszczonej tabelarycznej metody Lehmana. Określa charakterystykę ocenianego stanowiska pracy. Wskazuje również chronometraż dnia pracy. Z uwzględnieniem czynności wykonywanych w danych godzinach, czasie przebywania w poszczególnych pozycjach i czasie obciążeń grup mięśni. Etapem końcowym jest oczywiście wyliczenie wydatku energetycznego pracownika na podstawie danych umieszczonych w chronometrażu. Wyliczony czas w danej pozycji należy przemnożyć przez wskazane obciążenie minutowe. Następnie wyliczyć sumę dla obciążenia pozycją i dla obciążenia pracą. Te dwa obciążenia łącznie dają całkowite obciążenie organizmu.
Bony, talony, kupony
Dotychczas, w myśl Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, jeżeli pracodawca nie miał możliwości wydania posiłków profilaktycznych ze względu na rodzaj wykonywanej pracy przez pracownika lub ze względów organizacyjnych, mógł zapewnić korzystanie z posiłków w punktach gastronomicznych lub możliwość przyrządzania posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych od pracodawcy produktów. 9 lipca 2019 r. weszła w życie istotna zmiana w tym zapisie. Określa ona, że pracodawca zapewnia możliwość spożycia posiłku w czasie pracy w inny sposób niż dostarczenie pracownikowi dania gorącego. Dopuszcza, jak dotychczas, dostarczenie produktów umożliwiających przygotowanie posiłku. Natomiast nowością jest możliwość dostarczenia bonów, talonów, kuponów. A także innych dowodów uprawniających do otrzymania produktów w celu przygotowania posiłku lub posiłku. Jeżeli oczywiście rodzaj wykonywanej pracy przez pracownika lub kwestie organizacyjne uniemożliwiają wydanie posiłku lub produktów do jego przygotowania.
Organizacja stanowiska pracy
Zapewnienie profilaktycznych napojów i posiłków pracownikom wykonującym prace w niskich temperaturach nie zwalnia pracodawcy z pozostałej organizacji stanowiska pracy. Ważne jest, aby pracownik przy pracy w niskiej temperaturze miał możliwość zregenerowania się w czasie przerw w pracy. Stanowisko pracy znajdujące się na zewnątrz pomieszczeń należy zorganizować w taki sposób, by zapewnić pracownikowi możliwość ochrony przed zagrożeniami związanymi z warunkami atmosferycznymi. W tym niskimi temperaturami, np. w formie kontenera pracowniczego. Środki ochrony indywidualnej i odzież robocza należy odpowiednio dostosować do warunków atmosferycznych i rodzaju wykonywanej pracy. Przede wszystkim dostarczone środki ochrony powinny być ocieplane, co zmniejsza ryzyko zachorowania pracownika i jego absencje w pracy.
Piśmiennictwo:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r., poz. 917).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z późn. zm. (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 2019 r., poz. 1160).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. z 1996 r., nr 60, poz. 279).
- Makowiec-Dąbrowska T., Radwan-Włodarczyk Z., Koszada-Włodarczyk W., Jóźwiak Z.: Koszt energetyczny pracy – wytyczne dotyczące określania. Łódź 1999.
- Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 września 2001 r. (sygn. akt SA/Bk 75/01).