Bezpieczna obróbka metali
Obróbka metali jest zestawieniem wszelkich procesów związanych ze zmianą kształtu, właściwości fizycznych i chemicznych oraz wymiarów różnych metali. Na jakie zagrożenia jest narażony pracownik przy tego typu pracy i o jakich środkach ochrony indywidualnej powinien pamiętać?
Obróbka metalu to poddawanie twardego tworzywa odznaczającego się dobrym przewodnictwem elektrycznym i cieplnym określonym procesom. Mają one na celu nadanie wybranego kształtu, wymiaru i funkcjonalności. Metal można poddać takiej obróbce jak: szlifowanie, docieranie, gładzenie, polerowanie, toczenie, wiercenie, frezowanie, dłutowanie, przeciąganie. Bezpieczna obróbka metali to zadanie wykonywane najczęściej w zakładach produkcyjnych – produkcja pojazdów, maszyn, urządzeń, konstrukcji, pojedynczych elementów itp.
Zagrożenia – bezpieczna obróbka metali
Zagrożenia, na jakie pracownik naraża się przy obróbce metalu, to zagrożenia fizyczne i chemiczne. Fizyczne możemy podzielić na mechaniczne – przy obróbce metalu związane z uderzeniami, ze zgnieceniami, z przekłuciami, otarciami, przecięciami – oraz termiczne, które z kolei wiążą się z wysoką temperaturą materiału, a także hałas. Z kolei chemiczne występują w formie aerozoli, np. chłodziwo służące do obniżenia temperatury obrabianego materiału, z którym pracownik może mieć kontakt przez jego parowanie. Według danych statystycznych GUS najwięcej zdarzeń wypadkowych jest związanych z uderzeniem przedmiotem, obiektem nieruchomym lub w ruchu oraz z kontaktem z przedmiotami ostrymi, szorstkimi, chropowatymi.
Kiedy pracownik jest narażony na zagrożenia?
Warto zwrócić uwagę, kiedy i jak pracownik naraża się na określone zagrożenia przy obróbce metal...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych