Bezpieczeństwo w przemyśle – trzecia odsłona konferencji już we wrześniu!
Od ergonomii do bezpiecznych narzędzi
Drugi dzień rozpocznie tematyka normalizacji wraz z jej związkami z ergonomią pracy, którą przedstawi dr inż. Zygmunt Niechoda – Doradca Prezesa Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.
Do tego obszaru, na bazie doświadczeń z zakładów przemysłowych, ustosunkuje się również Karolina Rduch, East Europe HSE manager w Faurecia. Zaprezentuje ten zakres z punktu widzenia zakładu jako całości, jak i pojedynczego miejsca pracy.
Nie należy zapominać o tym, że bezpieczeństwo poprawiają także poszczególne narzędzia, na przykład odpowiednio dobrane drabiny wykorzystywane w trakcie prac. Niezbędna jest wysoka jakość i dokumentacja oraz kontrole drabin. Na tym skupi swoje wystąpienie Joanna Nagraba – Brand Manager w Faraone Poland Sp z o.o.
Wojciech Tubek – Chief Technology Officer w Surveily – wprowadzi nas w świat bezpieczeństwa Przemysłu 4.0. Podejmie temat sztucznej inteligencji, inteligentnych systemów, RFID/asset tracking, predictive maintenance czy digital twin.
Behawioral Based Safety
Coraz częściej spotykanym narzędziem do zmiany mentalności i zachowań pracowników oraz lepszego zrozumienia ich osobistego zaangażowania w kwestie bezpieczeństwa są projekty behawioralne. Ten sposób budowania kultury bezpieczeństwa zostanie rozpatrzony z kilku punktów widzenia.
Pod rozwagę zostanie poddane zagadnienie, kiedy projekty behawioralne nie przynoszą efektu i jakie mogą być tego przyczyny. Doświadczenia EcoMS z wielu wdrożeń przedstawi Prezes Aleksander Myśkow. Pozwolą one wyciągnąć właściwe wnioski i podpowiedzieć, jakie założenia programu przyjąć, żeby osiągnąć sukces. Projekty Behawioral Based Safety (BBS) są indywidualnie dostosowane do konkretnej organizacji. Odnoszą się do bezpieczeństwa wszystkich pracowników – od dyrektora i kierowników do pracowników liniowych i wykonawców zewnętrznych.
Tematyka BBS zostanie zaprezentowana także na konkretnych przykładach. Agnieszka Travnickova przedstawi ją z punktu widzenia zakładu Brembo, a Witold Wilarski zakładu Hitachi, natomiast Łukasz Kamrowski z Grupy Żywiec opowie jak to wygląda w Browarze w Elblągu.
Przemysł to wiodąca część gospodarki każdego kraju. Świadomość problemów i zagrożeń związanych z bezpieczeństwem pracy jest nie do przecenienia dla właściwego przebiegu wszystkich procesów przemysłowych. Konferencja „Bezpieczeństwo w przemyśle III” stanowi źródło wiedzy i praktycznych wskazówek dla wszystkich uczestników.
Więcej informacji na https://bezpieczenstwowprzemysle.pl
Przeczytaj również: BHP w zakładzie przemysłowym