Bezpieczeństwo rusztowań budowlanych
Prace na rusztowaniach należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca zlecający wykonanie prac z wykorzystaniem rusztowań powinien opracować plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W planie BIOZ należy uwzględnić wymagania stawiane pracom na wysokości.
Termin „inżynieria” jest stosowany od dawna i jego znaczenie zmienia się wraz z postępem w nauce i technice. Ogólnie inżynieria to rozwijająca się działalność polegająca na: projektowaniu, konstrukcji, modyfikacji i utrzymaniu efektywnych kosztowo rozwiązań dla praktycznych problemów z wykorzystaniem wiedzy technicznej i naukowej. W budownictwie termin ten nabiera również szerszego znaczenia [8, 14]. Termin „bezpieczeństwo” nabiera również nowego znaczenia. Współcześnie jest pojęciem interdyscyplinarnym oraz wieloznacznym i w zależności od obszaru analiz czy dziedziny wiedzy jest różnie rozumiany [1, 13]. W odniesieniu do rusztowań budowlanych, istotą inżynierii bezpieczeństwa jest postępowanie doprowadzające do stworzenia bezpiecznego obiektu, które polega na wyeliminowaniu lub zmniejszeniu wielkości zagrożeń dla człowieka i jego otoczenia przewidywanych do wstąpienia w okresie użytkowania, generowanych w samym obiekcie bądź pod wpływem rozwiązań funkcjonalno-użytkowych i konstrukcyjno-materiałowych obiektu [2]. Jak zapewnić zatem bezpieczeństwo rusztowań budowlanych?
Rusztowania budowlane to tymczasowe obiekty budowlane umożliwiające dostęp do miejsca pracy oraz składowanie materiałów i wyposażenia stanowisk pracy [18]. Pojęcie tymczasowego obiektu budowlanego zostało zdefiniowane w prawie budowlanym [22] jako obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki. Tymczasowym obiektem budowlanym może być:
- budynek wraz z instalacjami i urządzeniami [...]