Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu substancji oraz preparatów chemicznych
Narażenie na czynnik chemiczny występuje praktycznie we wszystkich gałęziach gospodarki. Substancje chemiczne występują w procesach technologicznych. Gdzie są produkowane i przetwarzane, ale są również wykorzystywane podczas prac. Co powoduje, że pracownicy mają z nimi kontakt i są narażeni na skutki ich działania.
Trzeba pamiętać, że każdy kontakt z czynnikiem chemicznym, nawet najmniejszy, zawsze zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych dla pracownika. Skutki narażenia na szkodliwe substancje chemiczne możemy podzielić na miejscowe, a także układowe. Ich nasilenie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Skutki miejscowe to działanie drażniące i uczulające skórę oraz błony śluzowe. Układowe skutki to zmiany np. w ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym, wątrobie, nerkach, układzie sercowo-naczyniowym.
Obowiązki osoby wprowadzającej substancję chemiczną lub mieszaninę do obrotu
Do obowiązków osoby wprowadzającej substancję chemiczną lub mieszaninę do obrotu należą:
- Zaklasyfikowanie substancji lub mieszaniny zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Oznakowanie substancji lub mieszaniny zgodnie z Rozporządzeniem 1272/2008/WE (CLP).
- Sporządzenie karty charakterystyki zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz przekazanie jej nieodpłatnie odbiorcy substancji lub mieszaniny najpóźniej w dniu pierwszej dostawy oraz aktualizacji karty charakterystyki, zgodnie z art. 31 pkt 9 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 (REACH) w określonych w tym punkcie sytuacjach.
- Przechow...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych