Bezpieczeństwo przewozu towarów niebezpiecznych w transporcie morskim

Transport morski umożliwia przewóz towarów niebezpiecznych. Zasady obejmujące ten typ transportu są zawarte w odpowiednich konwencjach i kodeksach.

Transport morski stanowi największy udział w międzykontynentalnym przemieszczaniu towarów. Fakt ten wynika z wielu zalet, którymi może poszczycić się ten rodzaj transportu. Ogromne możliwości ładowności, duża wszechstronność pod względem możliwości przewozu materiałów i przedmiotów, daleki zasięg – to jedne z wielu aspektów decydujących o największej opłacalności transportu morskiego. Na szczególną uwagę zasługuje również kwestia możliwości przemieszczenia nie tylko towarów neutralnych, ale również substancji, mieszanin chemicznych, przedmiotów zawierających te indywidua, w tym towarów niebezpiecznych.

Przepisy morskie

Towary niebezpieczne w transporcie morskim powinny być przemieszczane zgodnie z obowiązującymi i aktualnymi przepisami. Regulacje prawne dyktują warunki przewozu adekwatnie do sposobów realizacji, gdyż towary te mogą być przemieszczane w:

  • zbiornikowcach,
  • chemikaliowcach,
  • gazowcach,
  • jednostkach transportowo-ładunkowych/opakowaniach,
  • masowcach.

Bez wątpienia najczęściej wybieranym przez przedsiębiorców sposobem przemieszczenia towarów są jednostki kontenerowe. Patrząc na statystyki prowadzone w naszym kraju, można z łatwością zaobserwować, iż polskie porty rozwijają się w sposób niezwykle dynamiczny, a wzrost wolumenu jest jednym z najbardziej intensywnych w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej czy też świata. Notuje się, iż w przeciągu ostatnich dziesięciu lat odnotowano trzykrotny wzrost ilości przeładowanych TEU (jednostka pojemności równoważna objętości kontenera dwud...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.