Bezpieczeństwo pracy operatora środka transportu bliskiego w postaci wózka jezdniowego
Infrastruktura transportu bliskiego
Do realizacji zadań transportu bliskiego z wykorzystaniem wózków jezdniowych niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury – dróg transportowych, miejsc, z których i do których transportowane są ładunki oraz obiektów zaplecza technicznego transportu bliskiego [1].
Drogi transportowe powinny odpowiadać wymaganiom, ponieważ są podstawowymi elementami, które decydują o bezpiecznym i efektywnym przemieszczaniu ładunków różnego rodzaju. Do obowiązków każdego z pracodawców należy poprawne oznakowanie dróg transportowych.
Podstawowe cechy drogi wewnątrzzakładowej są następujące:
- utwardzona i gładka,
- odporna na zużycie,
- konstrukcję o odpowiedniej nośności,
- posiadać nawierzchnię o odpowiedniej przyczepności,
- być źródłem pyłów,
- być łatwo zmywalna,
- oznakowana w sposób wyraźny,
- jej pochylenie nie powinno przekraczać 5%,
- pochylenie podjazdów na rampy nie powinno przekraczać 8%.
Ważnym zagadnieniem jest także minimalna szerokość drogi transportowej. W tab. 1 przedstawiono podstawowe wymagania dotyczące szerokości dróg wewnątrzzakładowych.
Prócz dróg transportowych również miejsca, z których oraz do których transportowane są ładunki, powinny spełniać szereg wymagań. Miejsca te powinny cechować się twardą, gładką i poziomą nawierzchnią oraz powinny posiadać zaznaczone wyraźnie granice lub powinny być odpowiednio odgrodzone. Prócz tego powierzchnia, na której są wykonywane prace przeładunkowe, powinna być czysta i nie powinny zalegać na niej jakichkolwiek zbędne przedmioty. Należy również pamiętać o tym, że miejsca te powinny posiadać dobre oświetlenie (naturalne oraz sztuczne) o natężeniu odpowiadającym wartościom [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!